Jak se vyhnout syndromu vyhoření při práci z domova?

syndromu vyhoření při práci

Práce z domova může být požehnáním i prokletím. Krátká cesta z postele ke stolu je sice výhodou, ale hranice mezi prací a osobním životem se příliš snadno stírají. Nepřetržitý přístup k počítači může znamenat kratší přestávky na oběd, pozdější práci a dokonce i práci o víkendu.

Podle nedávného průzkumu společnosti TINYpulse přibližně 86 % pracovníků na dálku tvrdí, že zažilo syndrom vyhoření, zatímco u zaměstnanců pracujících osobně je to zhruba 69 %.

Jak se tedy vyhnout syndromu vyhoření při práci z domova?

Co je to syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření může postihnout kohokoliv a obvykle k němu dojde, když se jedinec cítí přetížený a neschopný plnit neustálé požadavky na něj kladené.

Každý má jiné spouštěcí faktory a často se jedná o kombinaci různých stresorů, které vedou ke zhroucení osobní pohody. Mezi časté příčiny syndromu vyhoření patří:

  • Nedostatek rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem
  • Nezvládnutá pracovní zátěž
  • Strach ze ztráty zaměstnání
  • Nedostatek času stráveného s rodinou a přáteli

Jak se vyhnout syndromu vyhoření?

1. Promluvte si se svým šéfem a kolegy

Otevřít se nadřízeným zaměstnancům a přátelům na pracovišti, kterým důvěřujete, je skvělý první krok, který můžete udělat. Pokud je vám přiděleno příliš mnoho práce, vaši šéfové to mohou napravit tím, že přivedou nového zaměstnance.

2. Vezměte si volno

Není ostuda si vzít volno, i když pracujete z domu. Lidé mohou namítat, že práce z domova je snadná, neznamená to však, že si nezasloužíte dobít baterky. Vezměte si sick days nebo si rezervujte dovolenou. Někdy pomůže jen samotná změna prostředí. Můžete si třeba rezervovat apartmán na Šumavě a pracovat odtama.

3. Stanovte si hranice

Naučit se říkat „ne“ je obtížné, ale může to pomoci v boji proti vyhoření. Neberte si toho na sebe příliš mnoho a zajistěte, abyste pracovali ve stanovené pracovní době; žádné přesčasy nebo práce o víkendech. Vaše rovnováha mezi pracovním a soukromým životem by neměla být jiná, než kdybyste byli na svém běžném pracovišti.

4. Zlepšete si náladu cvičením

Cvičení nejenže zlepšuje vaše fyzické zdraví, ale endorfiny, které se při něm uvolňují, mohou prospět i vaší duševní pohodě. Krátká procházka o polední pauze nebo dvacetiminutové cvičení po skončení pracovní doby může zvýšit vaši spokojenost a energii, stejně jako zbystřit pozornost a zároveň uvolnit mysl.

5. Správně zásobujte své tělo

Stejně jako špatné palivo do auta může mít i špatné stravování negativní vliv na vaši náladu a hladinu energie. Zkuste třeba nízkosacharidovou dietu nebo aspoň minimalizujte množství přijímaného cukru.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru