Svěřte nádobí myčce a ušetřený čas věnujte své rodině

Vybíráme myčka nádobí

Myčka nádobí je skvělý vynález, který usnadňuje chod mnoha domácností. Šetří peníze za vodu, mycí prostředky i váš drahocenný čas. Že doma ještě myčku nemáte? Děláte velkou chybu. Každý týden přijdete o několik hodin, které byste mohli věnovat rodině nebo svým koníčkům či odpočinku.

Myčka nádobí spoří vodu i peníze

Věříme, že když myjete nádobí ručně, omezujete spotřebu vody, co nejvíc to je. Nikdy ji ovšem neušetříte tolik, jako kdyby za vás myla myčka. Moderní myčky jsou sestrojeny tak, že využívají opravdu jen nejnutnější minimum, ani kapka nepřijde vniveč. Tím dělají myčky radost nejen vaší peněžence, ale také životnímu prostředí. K tomu, abychom zbytečně neplýtvali vodou, nás přece nabádali už ve školce.

Mýt nádobí ručně? Brrr

Mytí nádobí patřilo vždy mezi neoblíbené a otravné činnosti. Důkazem toho je, že první myčka byla sestrojena už v devatenáctém století. Běžným vybavením domácností se samozřejmě stala mnohem později, ve svých počátcích pomáhala především ve větších hostincích a hotelech.

V dnešní době už naštěstí nejsou myčky drahé a časem na ni naspoří peníze každý. Ještě že tak! Ruční mytí nádobí je totiž dosti nevděčná práce. Strávíte desítky minut nad dřezem, myjete jeden kus nádobí za druhým, pak ho poctivě utíráte a leštíte… a když máte konečně hotovo, začne se hromadit další práce! Uklidit každý použitý hrnek nebo talířek do myčky je mnohem snadnější.

Travte čas smysluplně

Představte si ten luxus: Po obědě se nepostavíte ke dřezu, ale spustíte myčku. Uvaříte si čaj nebo kávu, sednete si a otevřete knížku. Pak se celá rodina obleče a vyrazí na procházku, nebo si zahraje společenskou hru. Myčka vám daruje čas, který můžete věnovat sobě nebo své rodině. Je snad něco v životě cennější?

Vybíráme myčku nádobí

Jestli nová myčka přichází s rekonstrukcí kuchyně, zvažte, zda chcete vestavěnou nebo volně stojící. Vestavné myčky nádobí dokonale zapadají do interiéru, dají se do něj zakomponovat tak, že nejsou (téměř) rozeznatelné od skříněk. Volně stojící myčka může kuchyň mírně esteticky narušovat, ovšem pokud kuchyň nerekonstruujete, je volně stojící myčka vašim jediným možným řešením.

Rozhodující je velikost myčky. Početná rodina potřebuje mnohem větší než jednotlivci, kteří si toma skoro nevaří. K dispozici jsou myčky různých velikostí, a tak si každý vybere přesně podle svých potřeb a očekávání.

Až budete prozkoumávat trh, sledujte energetickou třídu spotřebiče. Je důležité, aby vaše myčka hospodařila s elektřinou co nejefektivněji, neboť ji budete pouštět nejspíše každý den. Měla by proto spadat do energetické třídy A až A+++. Věnujte pozornost také hlučnosti a předpokládané spotřebě vody a energie za rok.

Autor: Karolína Klosová, kajapise.cz
Foto: © Samphotostock.cz / AndreyPopov

Přejít nahoru