Jaké jsou nejlepší matrace na trhu pro zdraví spánek?

Jak vybrat kvalitní matrace pro zdravý spánek

Kvalitní matrace představují pro zdravý spánek nezbytnost. Řada lidí ale netuší, jak dobrou matraci vlastně poznat. Nabídka v obchodech je totiž velmi rozsáhlá. Jak se v ní vyznat, dají se mezi širokou nabídkou najít i levné matrace? Jaké jsou nejlepší matrace?

Podle čeho poznat kvalitní matrace

Objektivní měřítka skutečně kvalitní matrace se stanovují jen velmi obtížně. Důležité je především to, aby poskytovala dobrou oporu vaší páteři. To poznáte tak, že matrace je schopna udržet vaši páteř v rovině. V poloze na boku tvoří pomyslnou přímku. To je ale u každého člověka individuální a znamená to především odlišnou tuhost matrace. Výběr adekvátní tvrdosti závisí na mnoha faktorech.

Proč při výběru matrace muži preferují jiné produkty než ženy

Obvyklé je, že muži preferují tvrdší matrace než ženy. Může to být do určité míry pouze subjektivní dojem. Svou roli však hraje bezesporu i to, že muži mají obvykle vyšší tělesnou hmotnost. Díky tomu na matraci vyvinou tlak a materiál se pod vlivem zátěže slehne. Vyplývá z toho tedy právě i potřeba si koupit tužší matraci. Naopak ženy vyžadují matraci měkkou. A pozor, hygienická životnost matrace se udává pouze 5 let. Ačkoli si tak vyberete tu pravou, mějte na paměti, že s jedinou matrací si v celém svém dospělém životě nevystačíte.

Jakým způsobem se na výběru matrace podílí věk

Prakticky samostatnou kapitolou je výběr kvalitní matrace pro dítě. V tomto případě platí jiná kritéria než u dospělého. Malé dítě by mělo dostat tužší matraci. Ta opět především poskytne dostatečnou oporu jeho páteři. Vzhledem k tomu, že ta se bude vyvíjet až do cca 19 let, je nutné mezi tužšími matracemi volit až do teenagerovského věku. Během období růstu se nastavuje správné držení těla, rozhodujeme zodpovědným nákupem tedy významně o tom, zda svému potomkovi do budoucna nezaložíme na zdravotní problémy. Ještě jako mladí dospělí se na tužší matraci pravděpodobně máme šanci stále kvalitně vyspat. S postupujícím věkem bychom však měli sáhnout po matraci měkčí. Seniorům bude vyhovovat matrace nejen měkká, ale také i vyšší, lépe se z ní totiž vstává.

Jak nákup matrace ovlivní náš zdravotní stav

Tím se dostáváme zároveň k tomu, že zdravotní stav obvykle úzce souvisí právě s věkem. Staří lidé mívají problémy s pohybovým aparátem a vhodně zvolená matrace tak může poskytnout úlevu bolestivým svalům a kloubům. Podobně to však platí i pro mladší ročníky. Trpíte-li problémy se zády či se špatným prokrvováním, bolestmi krční páteře, případně rovněž bolestmi svalů a kloubů, pravděpodobně vám bude více vyhovovat měkčí matrace.

Které materiály jsou dostupné na trhu

Vlastnosti matrace jsou předurčeny jejím materiálem, kde mohou ty nejlevnější matrace kvalitou zpracováním trochu pokulhávat. Nejlepší matrace můžeme rozdělit na dvě základní skupiny, a to na ty pěnové a dále pružinové. K nejznámějším druhům matrací tak patří:


Matrace z paměťové pěny

Paměťová pěna je typem polyuretanové pěny. Jedná se o moderní materiál, jehož základní vlastností je elastičnost. Vlivem tepla pěna měkne a přizpůsobuje se. To lze využít právě při výrobě matrací, ale také anatomických polštářů. Matrace se tak dokonale přizpůsobuje konturám těla. To znamená, že umí poskytnout velmi dobrou oporu vaší páteři. Současně nevytváří tlak na exponovaných místech, jako jsou klouby. Je proto i velmi šetrná a nezpůsobuje otlaky a bolesti. Vhodnou volbu představuje pro všechny, kteří preferují spaní na měkkém. Nejvíce z vlastností tohoto materiálu vytěžíte, pokud jej uložíte na pružný rošt. Lamelové rošty se postarají o to, že pěnová matrace se bude subjektivně zdát příjemně poddajná.

Matrace ze studené pěny

Studená pěna se někdy také označuje termínem HR pěna (z anglického High Resilience) neboli vysoce pružná. To definuje i její základní vlastnosti. Matrace jsou skutečně velmi pružné. Díky výborné prodyšnosti představují dobrou volbu i z hlediska hygieny. Materiál dokáže rovněž velmi účinně regulovat teplotu. V létě se tak na matraci nebudete nadměrně potit, v zimě vás zase příjemně zahřeje. Na škále tuhosti se jedná o středně tuhé matrace. Vzhledem k tomu, že i studená pěna patří k pěnám, platí pro ni obecné zásady pro umísťování pěnových matrací. Tedy nejvhodnějším podkladem jsou opět pružné lamelové rošty.

Pružinové matrace

Pružinové matrace patří k tradičním volbám a z trhu stále nezmizely. Jen se dočkaly vylepšení. Současné pružiny jsou z dostatečně kvalitních materiálů, proto se už pružiny nelámou a nevržou. Moderní matrace se nazývají také bonellové. Jejich zásadní výhodou je to, že velmi efektivně rozkládají tlak těla. Díky tomu dlouho vydrží bez rizika, že by se proležely. Pružiny také umožňují dobrou cirkulaci vzduchu, spícímu proto nebude nadměrné horko. Navíc vynikají i dobrým poměrem ceny a výkonu. Jistým úskalím pro některé majitele může být to, že se jedná o tužší matrace vhodné pro ty, kteří preferují spaní na tvrdším povrchu. Pokud máte doma polohovací rošt, je také nutné mít na paměti, že pružiny na něj nejsou vhodné, rozlámaly by se. Použitelný je pevný laťový rošt.

Sendvičové matrace

Jak již napovídá samotný název, sendvičové matrace jsou vyrobeny jako sendvič. Své vynikající vlastnosti získávají díky tomu, že obsahují několik vrstev z rozdílných pěnových materiálů a profilů. Tyto materiály se vzájemně doplňují a nabídnou svému uživateli možnost výběru z více stupňů tuhosti. Mezi sendvičovými matracemi naleznete i zajímavé varianty, které jsou z každé strany rozdílně tvrdé. Každý zákazník mezi nimi jistě vyberu tu pravou a pouhým otočením ji přizpůsobí svým momentálním potřebám.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace představují další vylepšení moderních pružin. Konstrukčně jsou tyto typy řešeny odlišně, jednotlivé pružiny jsou samostatně uzavřené v obalech. Odtud získaly právě název taštičkové. Zachovávají si výhody původních pružinových matrací. Jsou tedy poměrně tuhé a vyznačují se dlouhou životností. Nabízejí však lepší ortopedické vlastnosti ve srovnání s bonellovými matracemi. Vzhledem k tomu, že pružiny dovolují cirkulaci vzduchu, už se o toto nemusí starat rošt. Pružinovou matraci tak můžete uložit i na pevnou desku. Vhodné jsou i pevné laťové rošty.

Další druhy materiálů

Moderní a kvalitní matrace lze vyrábět i z mnoha jiných materiálů, které předurčují i další specifické vlastnosti. Například latex lze doporučit i alergikům. Kokosové vlákno jako přírodní materiál zase může vylepšit matraci pěnovou. Ta pak bude příjemně elastická a odolná vůči působení plísní či roztočů.

Foto: © samphotostock.cz / vadimphoto1@gmail.com


Přejít nahoru