Jak vymalovat koupelnu? Praktický průvodce pro začátečníky

Prostředí koupelny je specifické vysokou vlhkostí. A právě na ni bychom měli brát ohled při výběru materiálů a dekorací. Ještě o něco ostražitější pak musíme být při malování stěn. Ačkoliv jde o osvěžující alternativu k obkladům, která umožňuje opticky zvětšit a celkově oživit prostor, stěžejní je dodržení určitých postupů – a především výběr správné barvy. Co byste měli o malování koupelny vědět, než se chopíte štětky či válečku? Nechte se procesem provést krok po kroku.

Příprava podkladu

První fáze je vždy stejná. Pokud již máte za sebou nějaké to malování bytů, pak jistě víte, že bez důkladné přípravy podkladu nedosáhnete stoprocentního výsledku. Pusťte se tedy do toho a precizně vyčistěte stěny od prachu a mastnoty. Použijte směs vody a mycího prostředku – funguje na jedničku.

Následně vyrovnejte nerovnosti tmelem nebo sádrovým nátěrem. Vaším cílem je hladký povrch, na který nanesete základní nátěr. Ten zajistí lepší přilnavost barvy a sjednotí savost podkladu. Pokud máte v plánu kombinovat malbu s obklady, zvolte barevně a stylově kompatibilní materiály.

Ze samotného malování koupelny nemusíte mít strach, nátěr nanášejte stejnou technikou, jak jste zvyklí z jiných místností. Na větší plochy použijte váleček, rohy a detaily vymalujte štětkou. Téměř jistě to zvládnete sami. Mnohem náročnější jsou instalatérské práce. S těmi vám pomohou instalatéři Brno z EKOMPLEXU.

Kterou barvu zvolit?

Oblíbenou volbou jsou akrylové barvy, které se vyznačují dobrou propustností vzduchu a omyvatelností. Oproti latexovým barvám však mají horší krytí nerovností a nižší odolnost proti UV záření.

Pokud nemáte omezený rozpočet a zvolíte dražší latexové barvy, investujte do nátěru s baktericidní přísadou.

Co se týče výběru odstínu, praktické jsou především světlé barvy jako bílá, béžová, světle šedá či modrá. Kromě toho, že opticky zvětšují prostor, což je v případě stísněných interiérů žádoucí, navozují pocit klidu a relaxace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru