Jak kvalitně a moderně zastínit terasu

Pergola je zajímavý prvek, který se na vaší zahradě bude rozhodně vyjímat. Díky ní totiž můžete vytvořit skvělé místo určené ke každodenní relaxaci. Z jakého materiálu pergolu zvolit? A jaký typ zastřešení a bočního stínění vybrat, aby vám zde bylo příjemně za každého počasí?

Jakou zahradní pergolu zvolit

V současné době existuje pergol celá řada. Jednotlivé modely se přitom liší svým provedením, ale i použitým materiálem. V podstatě si můžete vybrat mezi dvěma základními modely:

  • klasickou dřevěnou
  • a moderní hliníkovou pergolou. 

Dřevěné zahradní pergoly

Dřevěné pergoly používají přírodní materiál, což může být pro někoho rozhodujícím faktorem. Na první pohled taková pergola dobře vypadá a její konstrukce je o něco levnější než v případě hliníkových modelů. Na druhou stranu je s nimi však spojena náročnější údržba. Dřevěné zahradní pergoly je třeba zhruba každých 5 let natírat, aby nechřadly. Zároveň vám je může napadnout i hmyz, čímž se dostáváme k tomu, že nedosahují takové životnosti.

Hliníkové pergoly 

Oproti tomu hliníkové pergoly vynikají téměř neomezenou životností, a i po letech budou vypadat stále skvěle. Na první pohled působí velmi moderně a v současné době už není problém vybrat si hliníkové profily v různém designu. Navíc nevyžadují žádnou údržbu, jsou pevné a odolné. Jedinou možnou nevýhodou je vyšší vstupní investice v porovnání s dřevěnou variantou.

Hliníkové pergoly vypadají velmi moderně. Zdroj: Sunsystem.cz

Je lepší stavět pergolu svépomocí, nebo se obrátit na odborníky?

Jakmile si ujasníte, o jakou pergolu máte zájem, přichází na řadu otázka její stavby. Obecně se přitom dá říct, že stavba zahradní pergoly svépomocí je obvyklejší spíše u osob, které se rozhodnou pro dřevěnou variantu a které si s nářadím opravdu rozumí. Přece jen to není úplně jednoduchá práce. Jak tedy postavit pergolu?

Stavba pergoly jako takové začíná vyměřením jejího půdorysu. Následně je třeba vykopat základové jámy pro sloupky pergoly a zalít je betonem. Pro spojení vodorovných trámů nahoře se používají kovové úhelníky. Na závěr je třeba ještě celou konstrukci pergoly namořit a natřít protipožárním nátěrem.

Pokud se však rozhodnete pro hliníkovou pergolu, doporučujeme její stavbu svěřit do rukou odborníkům. Například u pergol PLACEO se o montáž starají 2-3 zkušení technici, kteří disponují potřebným školením. Pro snadnější manipulaci s jednotlivými hliníkovými profily se poté používá speciální montážní zařízení (které většina osob samozřejmě jen tak doma nemá).

Jaké zastínění pergoly zvolit

Pomyslnou sázkou na jistotu jsou boční screenové rolety, které vás ochrání před nejrůznějšími rozmary počasí. Pokud například vsadíte na rolety značky Alaris, budete je moci ovládat moderním způsobem pomocí dálkového ovládání. Jelikož jsou vyrobeny ze speciální PVC látky, dokáží vás ochránit i proti dešti.

Bioklimatické pergoly PLACEO jsou zastřešeny systémem naklápěcích lamel. Tyto modely patří mezi vůbec nejmodernější na trhu. Pokud navíc takovou pergolu vybavíte speciálním senzorem, mohou se lamely automaticky sklopit v případě nepříznivého počasí. Díky tomu nebudete muset sami vůbec nic hlídat, a budete si jen užívat vaši každodenní dávku odpočinku.

Bioklimatická pergola s bočním stíněním. Zdroj: Sunsystem.cz

Proč se pro zastínění terasy rozhodnout

Boční zastínění pergoly se vyplatí v případě, kdy chcete docílit příjemnějšího prostředí a pod pergolou trávit co nejvíce času. Budete chráněni před ostrým sluníčkem, deštěm i větrem. Kromě toho se vám odvděčí například i váš zahradní nábytek, který může díky zastínění dosáhnout delší životnosti.

Boční zakrytí pergoly je vhodné i v případě, kdy pod pergolou pěstujete rostliny, které jsou právě na nadměrné sluneční záření náchylnější. A zmínit musíme i fakt, že díky bočnímu stínění se k vám jen tak nedostane otravný hmyz či zraky zvědavých sousedů.

Toto je komerční sděleníinadoma.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem.

Přejít nahoru