Jak vybrat dveře do každého interiéru

Výběr interiérových dveří není žádná věda, je třeba ale znát pravidla hry. Proto se podíváme na to, jaké typy dveří mohou být a jak je vybrat v závislosti na interiéru, který zařizujeme. 

Na výběr dveří není nikdy moc brzy

Důležité pro výběr dveří je i načasování. Platí, že nikdy není příliš brzy. U novostaveb se na dveře zaměřte už ve fázi hrubé stavby, respektive při projektování. Už tehdy je třeba znát orientaci dveří, rozměry apod. Například: pokud se zamilujete do minimalistických posuvných dveří do stavebního pouzdra, pamatujte na to, že stavební pouzdro je třeba osadit ještě před tím, než se dělají omítky.

Při výběru dveří rozhoduje charakter prostředí

Interiérové dveře vybíráme vždy podle prostředí, které zařizujeme – a samozřejmě podle individuálního vkusu. Nicméně charakter prostředí je opravdu velmi důležitý, a proto se zamyslete: Kdo váš byt či dům obývá? Máte malé děti? Máte domácí mazlíčky – respektive kočku, nebo psa? Potrpíte si na designové kousky? Hledáte hlavně praktické dveře, které se budou snadno ošetřovat? Zařizujete byt na pronajímání? Toužíte po trvanlivém kousku, který vás bude těšit desítky let?

Materiál dveří

Dřevěné dveře mohou působit rustikálně i ultra moderně

První, co by vás mělo zajímat, je materiál. Nestárnoucí klasika je dřevo. Nezklame vás v otázce odolnosti, životnosti ani vzhledu. Dřevo vyniká přírodní krásou a je univerzální. Nejen dle provedení dveřního křídla ale i dle výběru dřeviny můžete ovlivnit to, zda budou dveře ve výsledku klasické, rustikální, nebo ultra moderní. Například bezsuký smrk se hodí do minimalisticky zařízeného interiéru.

Borovice, která naopak vyniká bohatou dřevní kresbou a suky, je ideálním řešením do rustikálního bydlení. A pokud chcete přírodní dřevo potlačit, nic tomu nebrání. Dřevěné dveře získají zcela novou tvář pod nátěrem laku v libovolném odstínu ze škály RAL.

Dřevo borovice obsahuje vyšší podíl pryskyřice, proto tak krásně voní

Laminátové dveře jsou nesmrtelné

Pokud hledáte odolného „držáka“, kterého neohrozí vůbec nic – tedy nárazy vysavače či dětského odrážedla, psí drápky ani vlhké prostředí koupelny – našli jste ho. Laminátové dveře splní všechna vaše očekávání. V nabídce MAND.CZ najdete hladké laminátové dveře v šedé či bílé variantě a ve variantách imitujících dřevo. Pokud chcete dřevní kresbu laminátu podpořit, sáhněte po dveřích s povrchem laminát reliéf nebo laminát real.

Designové dýhované dveře

Tím ale při dělení dle materiálů zdaleka nekončíme. Pokud hledáte exkluzivní designovku, možná jste již přemýšleli o dýhovaných dveřích. Jestli naopak netoužíte po investici na delší dobu a chcete spíše dveře do nenáročného interiéru nebo provizorní řešení, například do studentského bytu, sáhnete nejspíše po foliovaných dveřích.

Interiérové dveře – na velikosti záleží!

Rozměr dveří se opět odvíjí od interiéru, respektive od prostoru, který dveře uzavírají.

Minimální šířky dveří:

  • koupelna, WC – 60 cm (doporučuje se 70 cm)
  • pokoje – 80 cm
  • vstupní dveře – 80 cm (u domu se doporučuje 90 cm)

Při vybírání rozměrů zvažte ale následující:

  • věk a zdravotní stav členů domácnosti
  • vyžadovaný komfort
  • předpoklad stěhování větších kusů nábytku
  • předpokládanou investici – při atypických rozměrech stoupají náklady

Standardní výškou dveří je 197 cm. Měří se od líce zárubně po vrchní úroveň podlahy. Protože jsou čím dál tím oblíbenější dveře vyšší, jsou u některých výrobců standardně nabízeny i dveře o výšce 210 cm. Pokud preferujete dveře ještě vyšší, třeba až do stropu, je potřeba objednávat atypické dveře – to ale u většiny výrobců není žádný problém.

Otevírání dveří

Ani otočné dveře nemusí působit okoukaně – co dveře se skrytou zárubní?

Když se řekne dveře, asi vás automaticky napadnou dveře otočné. Ani ty ale nemusí být vždy až tak „klasické“. Pokud na otočné dveře nedáte dopustit, ale chcete jejich zevnějšek něčím „okořenit“, zaměřte se na otočné dveře se skrytou zárubní Eclisse Syntesis Battente. Tyto dveře při zavření zcela splynou s okolní stěnou – bezobložkové provedení umožní dokonalou integraci dveří se stěnou – laicky řečeno: nic nevyčnívá. Bezobložkové provedení dveří odlehčí interiér a prostor opticky zvětší.

Stále častěji se v interiérech setkáváme s dveřmi posuvnými – a to buď na stěnu nebo do stavebního pouzdra. Podívejme se na zoubek nejdříve dveřím posuvným na stěnu.

Posuvné dveře na stěnu – zajímavý interiérový prvek bez nutnosti větších stavebních úprav

Posuvné dveře na stěnu mají jednu významnou výhodu – při instalaci nevyžadují žádné stavební úpravy. Přitom se jedná o velmi nápadité interiérové řešení, které vám uspoří několik cenných centimetrů užitné plochy, které by v případě klasických otočných dveří musely zůstat volné pro manipulaci s dveřním křídlem. Stále je ale třeba mít na paměti, že na jedné z přilehlých stěn musí zůstat volný prostor pro posouvající se dveřní křídlo.

Posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře do pouzdra způsobily revoluci v našich interiérech

Posuvné dveře do stavebního pouzdra způsobily v našich interiérech skutečnou revoluci. Současný interiérový design si zakládá především na jednoduchosti, nadčasové eleganci, rafinovanosti a také maximální funkčnosti. A protože otázka využitelnosti prostoru je v našich interiérech stále častěji skloňovaným problémem, není se čemu divit, že posuvné dveře do pouzdra jsou pro mnohé domácnosti skutečnou spásou.

Posuvné dveře do pouzdra eliminují „mrtvý prostor“, kterým označujeme prostor potřebný pro manipulaci s dveřním křídlem u otočných dveří. Posuvné dveře při otevření elegantně zmizí do pouzdra. Představují nejen praktickou vychytávku, ale i designově čistý interiérový prvek. Jako bonus se skvěle hodí do bezbariérové domácnosti. Průchod či průjezd posuvnými dveřmi bez prahů je pro osobu na vozíku nebo se sníženou mobilitou mnohem jednodušší než u otočných dveří.

Skládací dveře nejsou jen zajímavým interiérovým prvkem

A v neposlední řadě nelze opomenout ani skládací, zalamovací, dveře, které se hodí všude tam, kde nelze využít klasické otočné dveře nebo dveře posuvné. V malých bytech uspoří místo, a navíc vypadají velmi atraktivně.

Lze jimi oddělit šatny, komory, zádveří, a v podstatě se hodí kamkoliv jako zajímavý interiérový prvek. Při otevření se dveřní křídla tzv. „zlomí“ k zárubni. S tím je třeba počítat – průchod dveří se ve výsledku zmenší nejméně o dvě tloušťky dveřního křídla. Pohyb skládacích dveří je velmi tichý a zcela bezpečný – rozhodně se jedná o trvanlivější produkt než kdysi oblíbené shrnovací dveře. Dveře jsou ukotveny k horní zárubni, takže v podlaze nejsou žádné kolejnice – to je také plus!

Udělali jsme vám ve výběru dveří jasno? Pokud ano, jsme rádi. A pokud máte jakékoliv otázky, nebo si chcete dveře vybrat „naživo“, neváhejte nás navštívit v našem showroomu v Libušské ulici na Praze 4. Interiérové dveře jsou naší vášní a věřte, že vám s jejich výběrem pomůžeme od začátku do konce – kromě dveří samotných si u nás vyberete i ze široké nabídky dveřních doplňků.

Photo by Domingo Alvarez E on Unsplash

Toto je komerční sděleníinadoma.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem.

Přejít nahoru