Také zahrada může být smart! Objevte chytrá řešení pro zahrady

Dům se zahradou je báječná věc, která však kromě radostí přináší i starosti. Jestliže si chcete své zelené oázy užívat plnými doušky, je potřeba o ni pravidelně pečovat. Abyste ušetřili čas i starosti, které se s péčí o zahradu pojí, existují chytré technologie, jež část práce převezmou za vás.

Chytrá zahrada ušetří váš čas i fyzické síly. 

Automatické zavlažování

Zahrada není jen hřištěm pro vaše nejmenší nebo oázou klidu pro ty starší. Mnozí lidé se dnes vrací k pěstování zeleniny a bylinek, které jsou 100% BIO bez chemie, s vysokou kvalitou a perfektní chutí. Jenže péče o takovou zahradu vyžaduje čas a mnohdy je i fyzicky vyčerpávající. Zejména co se zavlažování týče.

Je úmorné běhat po zahradě s konví nebo svůj čas přizpůsobovat času, který je pro zalévání zahrady nejvhodnější. Mnohdy se touto povinností můžete cítit nepříjemně svázaní, a to nebereme v potaz to, že jedete na delší dovolenou. Naštěstí existují závlahové systémy, které se o pravidelnou a potřebnou zálivku postarají za vás.

Výhody automatického zavlažování

Inteligentní zavlažování trávníku či zahrady dokáže pro růst a úrodu vytvořit optimální podmínky. Intenzitu a nutnost závlahy systém vyhodnotí na základě vlhkosti půdy. Díky tomu rostliny zavlažuje optimálně a bez plýtvání vody. Chytrý zavlažovací systém je možné připojit do aplikace Loxone a jeho chování přizpůsobit předpovědi počasí.

Retenční nádrž s čerpadlem

Automatické zavlažování může vodu čerpat z retenční nádrže, která shromažďuje dešťovku. Aby čerpadlo neběželo naprázdno, je nutné sledovat hladinu vody v nádrži, o což se postará ultrazvukový senzor s převodníkem. Pro čerpání vody se využívá čerpadlo, jehož nastavení je možné provést v aplikaci Loxone, konkrétně v Loxone Configu. Díky tomu se můžete rozhodnout, zda se čerpadlo spustí v určitý čas nebo na základě měření vlhkosti. V případě, že je hladina vody v nádrži nízká, k zavlažování nedojde. Při napojení na meteorologickou stanici se zavlažování odloží, jestliže bude v blízké době pršet.

Automatické vytápění skleníku

Všichni zahrádkáři, kteří pěstují ve skleníku, vědí, jak důležitá je regulace vnitřního prostředí. Každá plodina potřebuje jinou teplotu. Proto neustále běhají a otevírají či zavírají větrací části. Díky Loxone hlavici, která se napojuje na topení, však můžete teplotu regulovat tak, aby dokonale odpovídala požadavkům vašich plodin či rostlin bez nutnosti vaší neustálé kontroly.

Dokonalé osvětlení pro každou příležitost

Mezi další chytré nápady na zahradu patří automaticky ovládané osvětlení. Díky aplikaci do chytrého telefonu můžete osvětlení nejen zhasínat a vypínat, ale můžete si také nastavit možnosti světelných scén. Scéna „grilování“zajistí dostatečné osvětlení grilu, ale u jídelního stolu vás nebude světlo oslňovat. Sledování hvězd je scéna, při níž dojde ke ztlumení světel tak, aby bylo dosaženo decentní atmosféry. Režim „dovolená“ bude simulovat vaši přítomnost i v okamžiku, kdy nebudete doma. Předejdete tak nechtěné návštěvě zlodějů. Chytré osvětlení navíc reaguje na intenzitu denního světla, proto se dokáže automaticky rozsvítit nebo zhasnout. Dokonalou atmosféru vám pomůže navodit osvětlení květináčů, které je rovněž možné ovládat pohodlně z aplikace.

Posviťte si na zahradu
Posviťte si na zahradu.

Zahradní párty bez spalujícího slunce a s vyváženou hudební produkcí

Často používané chytré řešení pro zahrady spočívá v automatizaci stínění. O svoji oblíbenou markýzu už nemusíte mít strach. Díky automatickému řízení se v případě deště nebo větru sama zatáhne, a tak se nemusíte bát o její poškození. Markýza může být automaticky řízena na základě času, teploty či slunečního svitu. Samozřejmě je ovládání možné také ručně pomocí aplikace nebo pomocí tlačítka.

Když už máte vyladěné stínění, určitě oceníte také vyvážený zvuk. Stačí si na terasu instalovat vestavěné reproduktory, které se postarají o příjemnou atmosféru při grilování, večírcích či příjemném letním posezení. Kromě toho slouží zvuk na terase jako bezpečnostní prvek. Pokud se do domu dostane nezvaný host, spustí se výstražný tón, který na zloděje upozorní vaše sousedy.

S aplikací roztopíte i saunu

Také vaši zahradní saunu můžete přidat do svojí chytré domácnosti. Díky aplikaci ji můžete ovládat odkudkoliv. Navíc do sauny nemusíte chodit a kontrolovat, zda je už připravená. O připravenosti si můžete nechat informovat pomocí SMS, světly či hlasovým upozorněním z reproduktorů. V aplikaci můžete sledovat teploty, vlhkost nebo třeba hodnoty spojené se spotřebou energie. Nastavit si můžete i saunovací programy, které automaticky nastaví požadovanou atmosféru včetně osvětlení či hudby.

Saunování si přizpůsobte svým požadavkům
Saunování si přizpůsobte svým požadavkům. 

Vaše domácnost v bezpečí

Abyste si doma cítili nejen pohodlně, ale také bezpečně, není od věci instalace alarmové sirény. Ta vás ochrání nejen před zloději, ale také třeba před požárem. Alarm může být akustický, ale také světelný. Siréna má bezpečnostní krytí IP44, takže ji můžete bez obav připevnit i na fasádu domu. Již samotná přítomnost sirény zloděje od vloupání odradí.

Toto je komerční sdělení. inadoma.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem.

Foto: loxone.com

Přejít nahoru