Vrátit se do kanceláře, nebo zůstat pracovat doma?

S přibývajícím počtem očkovaných a také klesajícím počtem nově nakažených se svět pomalu vrací do normálu. Jak koronavirus ovlivnil práci z domova? A jak si uspořádat domácnost pro home office?

Koronavirus a home office

Ještě před tím, než vypukla epidemie nemoci covid-19 v České republice, měla home office jen zhruba 4 % Čechů. V prvních měsících letošního roku však toto číslo vzhledem k doporučením vlády a povinnému home office vzrostlo na 37 %. I zaměstnanci si tak vyzkoušeli, jaké to je být podnikatelem, který pracuje z domu. 

Ministerstvo zdravotnictví home office pro své zaměstnance zrušilo už na začátku května, vyzvalo však všechny zaměstnanecké svazy, aby zaměstnanci home office využívali i následující měsíce. Kromě státních úředníků však nakonec home office ukončily i některé velké firmy, jedná se zejména o centrály větších firem ve velkých městech. Menší firmy nechaly naopak své zaměstnance pracovat z domu i nadále. A i do budoucna se předpokládá, že bude čím dál tím více zaměstnanců využívat home office.

Vyhovuje home office zaměstnancům?

Průzkumy ukázaly, že home office vyhovuje zhruba dvěma třetinám zaměstnanců, a to zejména proto, že nemusí do práce dojíždět a jsou schopni se efektivněji postarat o domácnost. Jedné třetině však tento způsob práce z domova nevyhovuje, důvodem je často to, že nemají pro práci vhodné podmínky.

Home office, nebo sdílená kancelář?

Některé firmy také zaměstnancům umožňují, aby se sami rozhodli, zda budou práci vykonávat z domu, nebo budou docházet do kanceláře. Podobnou možnost mají i podnikatelé. Pokud jim home office nevyhovuje, mohou pracovat v některé ze sdílených kanceláří. Sdílené kanceláře neboli coworking si podnikatelé oblíbili zejména proto, že nabízí klidové zóny pro práci, ale na druhou stranu také sociální kontakt s ostatními. Sdílené kanceláře kromě podnikatelů využívají i některé nadnárodní firmy.

Jak si uspořádat domácnost pro home office

Jak pracovat z domu tak, abyste toho stihli co nejvíce, proč mít vlastní pracovnu a jaké chytré nástroje vám při práci z domova pomůžou?

Domácí pracovna by měla mít dostatek světla a zeleně. Photo by Mikey Harris on Unsplash

Návyky, které byste si při práci z domu měli osvojit

Práce z domu není pro každého. Vyžaduje totiž správné rozvržení času, motivaci k práci i dodržování pevného řádu. Podle doporučení odborníků byste ideálně měli dodržovat stejný pracovní režim, jako byste se chystali do práce. Tedy vstávat ve stejnou hodinu a nezůstávat celý den v pyžamu. 

Je také důležité rozvrhnout si časový harmonogram. Naplánovat byste si měli nejen úkoly, ale také pauzy a čas na protažení nebo krátkou procházku. Více o tom, jak efektivně pracovat z domu se dozvíte díky článku Jak zvládnout home office a nezbláznit se z toho.

Ideální je mít samostatnou pracovnu

Podle realitního portálu Bezrealitky nebo služby Stálýnájem.cz se v době koronaviru výrazně zvýšil zájem o byty, které mají oddělenou pracovnu. Na rostoucí zájem o pracovní prostor reagovali i developeři, kteří do svých návrhů zapracovávají prostory pro práci. Při práci je totiž důležité mít pokoj, kam se můžete zavřít, a nic vás nebude rozptylovat. Pracovna by měla být vyhrazena čistě jen pro práci a vytvořit prostředí, které podpoří vaše soustředění.

Jak pracovnu vybavit?

Nejdůležitějším prvkem každé pracovny je bezesporu pracovní stůl a kvalitní kancelářská židle. Pokud během dne hodně sedíte, rozhodně se vyplatí investovat do ergonomické židle na kolečkách. Nezapomeňte také na to, že by v pracovně měl být dostatek úložných prostor. Místo, kde pracujete, by mělo být zorganizované a uklizené, aby nic neodvádělo vaši pozornost.

Chytré nástroje, které vám přijdou vhod

Jaké chytré nástroje vám přijdou vhod, když chcete komunikovat se svým týmem, sdílet dokumenty nebo organizovat a sledovat čas?

Videokonference

Díky moderním technologiím můžete být se svými spolupracovníky v kontaktu i ve chvíli, kdy je každý z vás na opačném konci republiky či dokonce světa. Meetingy a porady tak neprobíhají v zasedačce, ale prostřednictvím videohovorů. Mezi oblíbené nástroje na pořádání videohovorů patří Skype, Zoom, Google Hangouts a Google Meet, Microsoft Teams nebo Jitsi Meet a Whereby.

Komunikujte s týmem odkudkoliv. Photo by Surface on Unsplash

Textová komunikace

Co se týče textové komunikace, často se využívá nástroj Slack nebo Facebook Messenger. Skrze tuto oblíbenou chatovací platformu je možné nejen psát, ale taky volat i vést videohovory.

Sdílení dokumentů

Na sdílení dokumentů se většině podnikatelů osvědčil Google Docs, který umožňuje celému týmu přidávat komentáře do jednoho sdíleného dokumentu. Vytvářet je možné nejen textové dokumenty, ale taky prezentace nebo tabulky.

Organizace a sledování času

Skvělým nástrojem pro řízení projektů je Trello, Asana nebo Teamwork. Díky tomuto nástroji můžete mít pohromadě všechny podklady ke každému projektu a můžete ke každému úkolu přidávat komentáře. Pokud chcete zaznamenávat, kolik času jste strávili konkrétním úkolem, oceníte také nástroj Toggl.

Na webu Průvodcepodnikáním.cz zjistíte více o praktických nástrojích, se kterými je home office zase o něco jednodušší a také důležité informace o právních aspektech práce z domu.

Photo by Paige Cody on Unsplash

Toto je komerční sděleníinadoma.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem.

Přejít nahoru