Chytré květináče – novinka, která vás nadchne

Pret a Pousser Modulo 2 chytrý květináč

Kdo jednou vyzkouší chytré květináče, už se nikdy nebude chtít vracet k obyčejnému „hloupému“ květináči. A není to rozhodně jen nějaká fráze. Takzvané chytré květináče jsou totiž skvěle vymyšleným výrobkem, který uchvátí jak profesionální zahradníky, tak i ty, kteří chtějí mít květiny nebo „jedlou zahrádku“, ale nemají na péči tolik času.

Možná jste o chytrých květináčích ještě neslyšeli. Ale až dočtete tenhle článek, bude se vám o nich i zdát a nebudete toužit po ničem jiném. Na první pohled jde totiž o obyčejné květináče. Ale už na druhý jde o tak fantastickou technologii, že byste ji skutečně mohli považovat za něco z říše snů. Takový chytrý květináč totiž disponuje Bluetooth, dokáže komunikovat s mobilním telefonem nebo tabletem a umí rostlině dokonce nahradit i sluneční svit.

Chytré květináče nebo-li inteligentní květináč od Pret a Pousser

Inteligentní květináče nabízí společnost Pret a Pousser, která je má doslova vymazlené a nabízí zákazníkům široký výběr z možností, jaký typ si koupit a co mají a nemají umět. Výhodou je, že se mezi sebou dají různě kombinovat a propojovat.

Pret a Pousser Modulo 2 chytrý květináč
Pret a Pousser Modulo 2 chytrý květináč

Mezi nejoblíbenější patří chytré květináče Lilo a Modulo. Květináče dostanete v sadě i se sazenicemi a s elegantní závěsnou poličkou, na níž je můžete rozvěsit dle vlastního vkusu. A upravovat si můžete také výšku závěsných tyčí. První verze disponuje třemi květináči, druhá čtyřmi. Nebo si je třeba pospojujete do jedné velké police.

Všechny květináče mají zabudovanou technologii Bluetooth a můžete si také vybrat, jestli chcete květináč s vestavěnou mobilní aplikací (Lilo Connect a Lilo Edition) nebo bez ní. U všech květináčů je samozřejmostí nádobka na vodu, kde rostlině vytvoříte zásobu tekutin až na čtyři týdny. A díky zabudovanému LED osvětlení také není problém nedostatek slunce – LED diody plně nahrazují sluneční svit a rostlina může spokojeně růst a prospívat.

Inteligentní květináč  Pret a Pousser Nano

Oblíbeným chytrým květináčem je i Pret a Pousser Nano, který je vhodný taktéž pro pěstování na zahradě. K dostání je ve více než dvaceti barevných variantách, součástí balení je hliníkový podstavec a nabíječka a i tento typ dokáže komunikovat s přístroji s operačním systémem Android nebo iOS. Má Bluetooth a díky hydroponnímu principu pěstování a nádobce na vodu zvládá rostlině neustále dodávat optimální vláhu.

Pret a Pousser Nano, sand grey
Pret a Pousser Nano, sand grey

LED dioda nahradí v podmračených dnech slunce – a když pěstitele zajímají detaily o jeho rostlince, snadno se je dozví díky aplikaci a přímé „komunikaci“ s květináčem. Úroda je tak zaručena a nudné zahradničení hned dostává nádech něčeho zajímavějšího a technologičtějšího.

Problém sazenic pro inteligentní květináč

Koupit si chytrý květináč sami sobě nebo někomu jakožto dárek je sice skvělý nápad, ale co dál? Můžete si v zahradnictví koupit sazenici nějaké rostliny a jednoduše ji zasadit a sledovat přes mobilní aplikaci její růst? Tak obyčejné a jednoduché to s chytrými květináči není. Chytrý květináč totiž potřebuje „chytrou“ sazenici a speciální substrát.

Problém tkví v principu pěstování. Tento květináč je totiž založen na takzvaném hydroponním způsobu. Sazenice kupujete ve formě speciálních kapslí, které volně položíte na hladinu vody v květináči. Díky tomu má rostlina ideální prostředí, aby jí začaly růst kořeny a začala prospívat. Pěstitel má proto jen jediný úkol – hlídat hladinu vody a jednou za dva až čtyři týdny ji dolít, aby byla vždy v optimální výšce.

Co pěstovat v inteligentním květináči?

I když se může zdát, že rostlin pocházejících z kapslí moc nebude, opak je pravdou. Musíte jen najít prodejce, který se právě tímto odvětvím zabývá. V chytrých květináčích proto můžete snadno pěstovat levanduli, petrželku, tymián, bazalku, koriandr, pažitku, mátu, malé druhy paprik (včetně chilli papriček) nebo třeba cherry rajčata.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru