Zimní měsíce v dílně nemusí být časem nečinnosti

Zimní měsíce mohou být pro práci v dílně pořádnou výzvou. Proto je dobré na zimní roční období myslet s předstihem a díky několika inteligentním úpravám a plánování můžete udržet svůj kutilský kout v ideálním stavu a provozuschopnosti i v období tuhých mrazů a sněhu. Dnes vám proto přinášíme několik tipů na práci v těchto podmínkách a přípravách na ně.

domaci dilna

Zateplení a kvalitní osvětlení dílny

Dobře zateplená dílna je základ. Ani nejotužilejší kutil nedokáže s prokřehlými prsty tvořit něco hodnotného. Pokud není dílna součástí hlavní budovy, která je již zateplená nebo alespoň teplo lépe drží, neváhejte přemýšlet nad izolací stěn a stropu pro udržení rozumné teploty pro práci. Pozornost věnujte těsnění oken a dveří, kudy nejčastěji uniká teplo. Samozřejmě taková investice přinese i své ovoce. Zateplení místnosti vám pomůže nejen s udržením vybavení dílny a zazimováním některých přístrojů, ale také vám ušetří náklady za vytápění, pokud jste si doposud vypomáhali například energeticky náročnými přímotopy.

Není překvapením, že v zimních měsících výrazně klesá počet světelných hodin, a je proto důležité mít dostatečné množství lokálních umělých svítidel. Nejúspornější variantou jsou LED světla s dostatečnou svítivostí pro ozáření celého pracovního prostoru. Užitečné je rovněž umístit světla přímo nad pracovní plochu tak, abyste eliminovali stíny při práci s menšími předměty.

Stále však platí, že nejlepší světlo je přirozené. Prioritizujte si proto úkoly, které vyžadují přirozené osvětlení v denních hodinách. Organizace pracovního času vám umožní využít dostupné světlo co nejlépe a minimalizovat používání umělého osvětlení, což může být náročné nejen na energie, ale i váš zrak.

Zima vs. nástroje a materiály

Zimní teploty mohou také negativně působit na opotřebení nástrojů. Pravidelnou údržbou ale zajistíme prodloužení životnosti. Pokud však víme, že dané nástroje nebudeme používat, je potřeba zajistit ochrana nástrojů před vlhkem a mrazem. Před uložením do plechové skříně na nářadí tedy promažte všechny pohyblivé části a zkontrolujte ostrost nůžek, seker a podobných nástrojů. Nepotřebné nářadí uložte v suchém prostředí.

Podobné to může být s některými materiály, které jsou citlivější na nízké teploty. Ujistěte se, že máte vhodné skladovací podmínky, abyste předešli jejich poškození. V případě skutečně nízkých teplot zajistěte oddělené prostory v teplejší části domu nebo garáže. Můžete taktéž použít různé izolační materiály pro udržení optimální teploty.

Těchto pár tipů by vám mělo pomoci udržet dílnu v chodu po celou zimu a zajistit ideální podmínky pro přezimování nástrojů a materiálů, které zrovna neplánujete používat. Přejeme, aby váš kutilský koutek zůstal útulný a funkční i v nejchladnějších dnech roku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru