Jak si vybrat kvalitní ložní povlečení, které dlouho vydrží?

Jak si vybrat kvalitní ložní povlečení, které dlouho vydrží

Pořídit si kvalitní ložní povlečení se vyplatí, protože třetinu života trávíme v posteli. Informace, podle čeho si takové povlečení nejsnadněji vyberte, najdete v následujícím článku.

Nejdřív se zaměřte na typ vlákna

Typ vlákna, ze kterého je ložní povlečení vyrobené, je velmi důležitý. Konkrétně jeho délka, jemnost a pevnost. Nejčastější volbou z kvalitních materiálů je bavlna díky tomu, že je měkká, pohodlná a prodyšná. Je navíc velmi odolná a vydrží dlouho. Zaměříte-li se na konkrétní druhy, měla by to být nejlépe bavlna s dlouhými vlákny. Za to nejlepší je považována egyptská bavlna, protože má dlouhé a jemné vlákno. Dobrý kompromis ceny a kvality představuje pima bavlna se středně dlouhými vlákny.

Kvalitní ložní povlečení: Zásadním ukazatelem je hustota vláken

Často uváděným údajem pro označení kvalitního povlečení bývá gramáž, ale ta není ve skutečnosti vypovídající. Dvoje povlečení může mít totožnou gramáž, ale na to s nižším počtem hustoty vláken bude průhlednější a vydrží méně.

Jakmile si zvolíte typ vlákna, měli byste si pohlídat i hustotu. Ta je pro evropské země většinou udávána pro 10 centimetrů čtverečních. Obecně se dá říct, že dobrá kvalita se pohybuje okolo 280 nití na 10 cm² a neměli byste jít pod číslo 190. Velmi dobrá kvalita už je u 310 nití a k luxusním patří ložní povlečení s hustotou vláken nad 620 nití na 10 cm². Musíte počítat s tím, že takové povlečení bude těžší a vhodné spíše do chladnějších měsíců.

Vyberte si kvalitní ložní povlečení přesně podle vašich potřeb

Podle dvou předcházejících odstavců víte, na co si při výběru dát pozor. Nyní se můžete zaměřit na konkrétní vlastnosti, které má vaše ložní povlečení mít.

  • Prodyšná a savá bavlna je univerzální volbou pro rodiny i jednotlivce, protože se snadno udržuje. Její luxusnější druhy, jako je egyptská, je úžasná na dotek a velmi odolná.
  • Nemačkavá směs bavlny a polyesteru se vám bude hodit, pokud chcete dokonalý vzhled za všech okolností a bez námahy. Podíl umělé složky by neměl překročit 10 %, aby si ložní povlečení zachovalo svou kvalitu.
  • Prodyšné a velmi odolné lněné povlečení skvěle funguje v horkých měsících. Skvěle odvádí vlhkost a 100% len je dvakrát odolnější než bavlna.
  • Přepychové a hypoalergenní hedvábí je dostatečně univerzální, aby v létě chladilo a v zimě dokázalo zahřát. Přestože vyžaduje vyšší údržbu, jeho vlastnosti (mimo jiné je šetrné k pleti a vlasům) za to stojí. Ložní povlečení z morušového hedvábí patří k tomu nejlepšímu.

Správně zvolený přehoz na postel a prostěradlo usnadňují stlaní

Ke kvalitnímu ložnímu prádlu je vhodné rovnou vybrat i vhodné prostěradlo. K nejlepším patří vyrobená z bavlny nebo lnu s dlouhými vlákny. Vydrží dlouhou dobu a jsou prodyšná.

Pokud chcete, aby vaše postel vypadala dokonale i přes den, doplňte ji přehozem na postel a kvalitní matrací. Měl by být dostatečně velký, aby okraje postele přesahoval aspoň 10 centimetry. Přehoz by měl být z kvalitní a těžší látky, aby lépe přiléhal, a pro každodenní stlaní se nejvíc hodí ty v nemačkavé úpravě.

Photo by Nathan Oakley on Unsplash

Kde vybrat kvalitní ložní povlečení?


Načíst další >>>
Přejít nahoru