Menu Zavřeno

Jak vybrat fritézu nejen na křupavé hranolky jako ze stánku

Fritéza, friťák, hranolky, smažené kuřecí nugetky nebo do křupava připravený řízek? Toto a nespočet dalších smažených pochoutek, připravíte během chvilky a někdy to jídlo prostě musí být mastné. Křupavé hranolky s majonézou nebo kečupem, šťavnatě křupavé kuřecí nugetky, řízek a rybí tyčinky. Navenek zlatavě hnědé, uvnitř křehké, vše plné chutě díky perfektní přípravě v horkém oleji získáte pouze s použitím fritézy. S fritézou svedete doma jednoduše vykouzlit nejlepší pochoutky. Jak vybrat fritézu a vykouzlit si doma snadno a rychle lahodné pokrmy inspirované recepty z celého světa?

Foto: © Samphotostock.cz / belchonock

Jak vybrat fritézu pro perfektní požitek

Perfektní požitek z fritovaného jídla si nyní můžete dopřát nejen v bistru na rohu ulice, ale díky nejmodernějším fritézám si snadno a rychle uděláte chutné a křupavé hranolky i v pohodlí vašeho domova. Díky přístrojům s velkou kapacitou lze připravit naráz i větší množství hranolků pro celou rodinu. Příprava pokrmů je rychlejší, než při použití klasické litinové pánve. K dispozici jsou rovněž i praktické fritézy menších velikostí pro menší domácnosti nebo jednotlivce. Kdo až do dnešního dne s nákupem nové fritézy váhal, z důvodu obav nebo náročnosti s manipulací v kuchyni s horkým olejem možná změní názor. Moderní fritézy jsou velice snadno ovladatelné, mají mnoho praktických vlastností, které dělají z přípravy lahodných fritovaných dobrot doslova dětskou hru.

A pokud nemůžete ignorovat skutečnost, že smažené jídlo je sice velice chutné, ale zároveň i velice nezdravé, měli byste se podívat na jednu z moderních rotofritéz Tefal Actifry. Přicházejí totiž s polovinou obvyklého množství použitého oleje, ale o tom až později.

Nyní vám představíme tři oblíbené fritézy pro perfektní frity jako ze stánku

Clatronic FR 3195 fritéza se studenou zónou

Profesionální fritéza z nerezové oceli s celkovým objemem 4 litry, průhlednými víkem pro snadnou kontrolu fritovaného jídla a plynule regulovatelnou teplotou až do 190°C. Fritéza Clatronic FR 3195 nabízí možnost použití dvou menších fritovacích košů na různé pokrmy paralelně vedle sebe nebo jednoho většího fritovacího koše, který nabídne dostatečný prostor i na větší množství hranolků.

Tefal Super Uno FR302130

Rodinná fritéza Tefal Super Uno FR302130 v atraktivním provedení a objemem 2,2 litru pojme až 1,4 kg potravin určených pro fritování S přehledem, jednoduše a pohodlně připravíte oběd nebo večeři pro celou rodinu. Fritéza má instalovaný filtr proti zápachu a vyjímatelnou nádobu s nepřilnavým povrchem pro snadné čištění. Na předním digitální panelu jednoduše nastavíte čas a i teplotu v rozmezí od 150 do 190 °C.

Fritéza De’Longhi F44510

Fritéza ve futuristickém provedení zaujme i náročnější zákazníky. Fritéza De’Longhi F44510 s maximální kapacitou oleje 3,5 litru je ideálním produktem pro početnější domácnosti, bez problému pojme až 1 kg hranolek nebo jiných smažených dobrot. Fritéza má cool-zone, díky které se odpadané kousky potravin dále nepřipalují. Protože se tato fritéza nechá zcela rozebrat je vypuštění oleje a následné čištění hračkou.

Faktem ovšem je, že fritézy dodávají jídlům chuť, protože tuk je jedním z nejlepších jsou k dostání již od několika stokorun, až po až po extrémně drahé, jejichž cenovka přesahuje 5.000 Kč, všechny modely jsou dnes v obchodech běžně k dostání. Princip je vždy stejný, fritovaná jídla se budou smažit v horkém tuku do zlato hnědé barvy.

Proč je fritované jídlo super?

- Kouzelní hranolky jako ze stánku
- Fritujte také ryby, maso, brambory, nudle, zeleninu a další
- Bleskurychlá příprava požadovaných jídel
- Snadná manipulace díky moderním technologiím
- Modely pro každou potřebu (výběr z mnoha objemů, dětské pojistky atd.)
- Jednoduché čištění
… protože křupavé a mastné prostě musí někdy být!

Fritování se sníženým obsahem kalorií díky fritézám s otočným košem

I když to není tak zábavné, podívejte se, co ukazují fakta. Jak znamenitě fritované jídlo vypadá, tak také chutná, velké smažené jídlo na velkém množství tuku nepatří rozhodně mezi nejzdravější pokrmy. Mnoho lidí však tato smažená vyhledává a čas od času si něco fritovaného dá snad každý. Křupavou smaženou pochoutku však lze připravit i na polovičním množství tuku. Až 50 % tuku oproti běžným fritézám můžete ušetřit zakoupením fritézy se šikmým rotujícím košem. Tímto způsobem je při každé otáčce v oleji ponořena pouze jedna strana, tudíž polovina připravovaného jídla, která je právě v rozpáleném oleji ponořena. Jídlo tedy pojme méně tuku a bude také křupavější. Patent tohoto fritovacího systému patří přednímu italskému výrobci domácích spotřebičů De’Longhi. Výběr výrobků pod touto světoznámou značkou je veliký. I zde naleznete širokou škálu přístrojů s různou kapacitou, tepelnou ochranou a dalšími technickými vychytávkami.

Horkovzdušné fritézy

A komu je to stále ještě málo a zdá se mu i tak jídlo příliš mastné, existují horkovzdušné fritézy, které pracují zcela bez oleje. Horkovzdušná fritéza podstatě není klasická fritéza, ale spíše malá horkovzdušná trouba, která využívá horký vzduch namísto oleje. Chutné hranolky můžete v horkovzdušné troubě samozřejmě také připravit, ale nebudou chuťově tak dobré, jako ty připravené v oleji, za to ale budou křupavější.

Horkovzdušná fritéza Tefal Actifry FZ10038

Zdravé fritování v keramické nádobě si můžete dopřát s horkovzdušnou fritézou Tefal Actifry. Hranolky, maso i zeleninu připravíte pouze na minimálním množství oleje při zachování skvělé chuti. Fritéza pojme až 1 kg hranolků, nejen ty, ale i ostatní suroviny můžete snadno kontrolovat díky průhledného víku a všechny odnimatelné části můžete umývat v myčky nádobí.

Ale zůstaňme u fritování v oleji

Pokud jde o funkce, kapacitu, vybavení, uživatelskou přívětivost a design jsou mezi klasickými fritézami, které pracují s fritovacím olejem obrovské rozdíly. Jak vybrat fritézu a která je vhodná právě pro vás? Často záleží na vašich osobních preferencích. Klasické fritézy jsou k dostání za málo peněz. Přesto se však před prvním výhodným nákupem více porozhlédněte po alternativách a zvažte, zda právě tato cenově výhodná fritéza je to pravé právě pro vaši domácnost nebo bude lepší připlatit trochu peněz za vybavenější model. Položte si před nákupem nějaké otázky, jako například: Chci v nové fritéze připravovat především klasické hranolky nebo chci připravovat v oleji naráz více jídla? Jakou kapacitu musí moje fritéza mít? Kolik jsem ochoten za nový přístroj investovat? Jak je důležitá hadička na vypouštění, studená zóna, průhledné sklo a další?

Jaké funkce u fritézy vlastně potřebuji?

Příkon? Kapacitu? Zvedací víko? Spouštěcí koš?
To jsou nejdůležitější aspekty, které je potřeba při nákupu nové fritézy vzít v potaz.

Jak vybrat fritézu a správně ji používat

V této části musíme bohužel varovně vztyčit prst. Fritování je trochu víc, než jen hození připravených k fritování do horkého oleje. Je mnoho aspektů, které potřeba vzít v úvahu, před, během a po procesu smažení ve fritovacím hrnci. Jen tak dosáhnete optimálního výsledku. V první řadě si pečlivě prostudujte příručku od výrobce fritézy. Existuje mnoho článků v časopisech a na internetu. Tam se dozvíte, jaká jídla jsou vhodná pro přípravu ve fritéze, jaký olej na smažení je ideální, jakou zvolit teplotu při smažení, abyste předešli zdravotním rizikům. V neposlední řadě najdete i tipy na chutné recepty z fritovacího hrnce.

Závěrem: Dopřejte si!

Zdravé je skvělé, ale smažené je prostě lahodné a dokonalé! A někdy je to prostě ten nejlepší důvod, dát si k jídlu něco dobrého, i když nezdravého. V případě, že si nebudete každý den dopřávat porci smažených hranolků a tuto fritovanou pochoutku si dopřejete jen příležitostně, nemusíte mít z nezdravého jídla žádné obavy. Hranolky připravené ve vaší kuchyni jsou zcela určitě kvalitnější, a vzbuzují větší důvěru, než porce hranolků v mnohdy pochybném bistru, kde se odér z mnohokrát přepáleného oleje line daleko od něj. To je další oprávněný důvod, proč se rozhodnout mít doma vlastní fritézu. To samé platí také o řízcích, kuřecích nugetkách, smažené rybě nebo zelenině. Je jen na vás, jaký model si vyberete!