Podzim je nejvhodnější doba pro založení trvalkového záhonu

založení trvalkového záhonu

Trvalky (pereny) rostou na rozdíl od jednoletých a dvouletých rostlin na svém stanovišti řadu let a v poslední době jejich výsadba nabývá na oblibě, vytváří na zahradě dokonalou atmosféru, vhodnou volbou rostlin vysazenou ve skupinách lze vytvořit díky rozmanitosti barvy i tvaru květů a listů dokonalý harmonický celek kvetoucí od časného jara do pozdního podzimu. Takto vytvořená zahrada je nejen pastvou pro oko, ale plní také svůj užitkový účel, květy plné nektaru zajistí potravu pro hmyz, což je v době vymírání jednotlivých druhů velmi důležité. Při zakládání trvalkových záhonů je důležitá alespoň základní znalost nároků jednotlivých druhů rostlin, vítaná je i inspirace na jiných zahradách, k tomuto účelu velmi dobře poslouží zahrady botanické.

Plán výsadby záhonu

Před samotným výběrem a nákupem rostlin je důležité vytvoření plánu, podle kterého pak budeme záhony trvalek vysazovat. Důležitým kritériem při vytváření plánu výsadby je stanoviště a poloha, jinak osazujeme trvalkové záhony u zídek a okrasných plotů, jinak ty, které jsou umístěny volně v prostoru zahrady. Základním pravidlem je vytvoření dominantní kostry, která je základním prvkem, od kterého se vyvíjí další výsadba, velmi vhodné je využít vyšší trvalky s výrazným efektem květů nebo listů (oměj šalamounek, rudbekie, kopretiny, vysoké zvonky, mák orientální, ostrožka stračka) vytvářející dominantu, od které se pak odvíjí doplňková výsadba. Vždy sázejte lichý počet rostlin v počtu tři až pět v patřičné vzdálenosti od sebe tak, aby po několika letech, kdy se rozrostou, dokonale pokryly půdu, ale tak, aby nedošlo k vzájemnému prorůstání.

Vhodná je podle typu vzdálenost 15 – 20 cm, někdy u mohutnějších rostlin až 25 cm (šanta kočičí). Po vytvoření kostry výsadby volíme doplňující rostliny s důrazem na jejich nároky na stanoviště, dobu kvetení, barvu a tvar květů a listů. Pro tento účel jsou velmi efektní různobarevné šalvěje (stříbrná, fialová, panašovaná), bergenie, hosty, čistec s nevšedním efektem stříbrných ojíněných listů, velmi vhodnou rostlinou je také kontryhel, na světe snad není krásnější rostlina s vějířovitými listy jako právě on. Vhodnými trvalkami pro výplň plochy je například šanta kočičí, levandule, krásnoočko, kakost, kokarda, dlužicha, různé druhy nižších zvonků, rozrazilů nebo řebříčků.

Estetický pohled

Záhony volte tak široké, aby bylo možné umístit alespoň 4 řady za sebou. V obrysu je vhodná volba zkosených než pravoúhlých tvarů nebo křivek. Trvalky vysazujeme na místa, kde je možné jejich detailní pozorování, například k odpočívadlu, nebo tak, abychom mohli v klidu vnímat celkovou kompozici, tedy na ta místa, odkud se díváme z terasy, balkonu nebo obývacího pokoje.

Volba stanoviště záhonu

založení trvalkového záhonu

Pře založením trvalkového záhonu je velmi důležitá volba stanoviště, která je pro prosperitu rostlin zásadní, záleží samozřejmě na tom, jak je zahrada celkově situována.

Příprava půdy

Dobrá příprava půdy před výsadbou je nedílnou součástí celého projektu, zeminu je třeba důkladně odplevelit, zrýt, prohnojit kvalitním přírodním hnojivem (kompost), popřípadě využít k posílení půdy ekologické výluhy, nejlepší volbou je výluh kopřivový. Půda musí být kyprá, humózní, dobře propustná, v těžkých jílovitých nebo hlinitých půdách se většině trvalek nedaří.

Trvalková rabata

Na větších zahradách je velmi efektní vytvoření trvalkových rabat, jsou to květinové záhony obdélníkového tvaru široké jeden až tři metry. Na takových záhonech vysazujeme různé druhy trvalek tak, aby vzájemně výškově i barevně harmonovaly.

Solitérní trvalky

Některé rostliny tak vynikají svojí ojedinělou krásou, že si na zahradě zaslouží výsadní postavení, vysazujeme je jako solitérní rostliny – kniphofie, denivky, liliochvostce, božskokvěty nebo lupinu vlčí bob. Tak se můžeme kochat jejich krásou ze všech úhlů pohledu a ocenit nádherné květy těchto trvalek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru