Postup grilování na kontaktním grilu

grilovani na kontaktnim grilu

Co je kontaktní/elektrický gril

Kontaktní gril je elektrický přístroj k tepelné úpravě pokrmů, zejména masa a zeleniny, který můžete pohodlně používat ve své domácnosti. Ano – přímo ve své kuchyni, anebo na balkoně či terase. Nepotřebujete zahradu jako v případě velkých zahradních grilů, a přitom vám kontaktní gril provede velmi dobrou službu. A když to bude zapotřebí, tak i na zahradu si ho můžete přenést – tedy budete-li mít možnost zastrčit kabel do zásuvky.

Co všechno – kromě masa – je možné na kontaktním grilu připravovat? Že jsou to topinky a toasty, to asi napadne každého; můžete si upéct hamburgery a hned na to na grilu opéct rozkrojené bulky, do nichž připravenou masovou pochoutku vložíte. Na kontaktním grilu můžete upéct palačinky, popřípadě zapéci tortillu. Zelenina je na kontaktním grilu hotová raz dva. No, a samozřejmě můžete grilovat maso – šťavnatou kotletku, kuřecí prsíčko, popřípadě naloženou krkovici.

Výhody a nevýhody kontaktních grilů

  • Velkou výhodou je fakt, že pokrm se griluje z obou stran zároveň – propéká se tedy rovnoměrně a jídlo je připraveno dřív než na zahradním grilu. A přitom horní deska na potraviny netlačí, jen zlehka přiléhá. Avšak je jen na vás, zda na sebe přiklopíte obě desky grilu, rozložíte gril na přípravu barbecue, anebo budete grilovat jen na spodní desce. V tom případě dejte pozor, abyste se o horní příklopnou desku nespálili.
  • U některých typů kontaktních grilů můžete na každé desce nastavit jinou teplotu.
  • Lepší grily jsou opatřeny časovačem, což znamená, že se vám gril vypne v tu dobu, kterou si nastavíte.
  • Dalším skvělým vybavením je zvuková nebo světelná signalizace – upozorní vás, že jsou desky dostatečně nahřáté a vy můžete vložit potravinu; anebo naopak se díky zvuku či světýlku dozvíte, že jídlo je připraveno…
  • Další výhodou je snadné čištění grilu – nic se nepřipaluje: i kdyby se vám v danou chvíli na desku přichytil roztavený sýr, nebojte se, po chvíli po otevření grilu ho snadno odstraníte. Po vychladnutí grilu tedy stačí desky otřít kuchyňskou papírovou utěrkou. A máte hotovo. Pozor – neumývejte vodou, aby se nedostala dovnitř elektropřístroje.
  • Kvalitní kontaktní grily při používání nekouří, takže není problém je používat opravdu v kuchyni nebo na balkoně. Nakupujte však jen u renomovaných prodejců, abyste nezakoupili nekvalitní zboží dálně-východní provenience.
  • A závěrem je tu výhoda dvojnásobná – kontaktní grily mají ve své spodní části vysunovací zásobník na omastek a šťávu; jednak tedy budete mít maso i hamburgery bez tuku čili v té zdravější formě; no, a kdo bude mít na výpek chuť, může zásobník vytáhnout a šťávou si přelít třeba brambory.

A nevýhody? Snad jen jedna jediná – kontaktní gril není možné používat tam, kde nemáte možnost připojení k elektřině. Avšak někde to lze řešit i tak – třeba prodlužovačkou připojenou u sousedů…

Postup grilování na kontaktním grilu

  • losos s kůží z jedné strany – rybu vložte do rozpáleného grilu kůží dolů a nechte 1-2 minuty opékat; poté přiklopte horní desku a pečte ještě minutu
  • grilovaný hermelín – sýr rozkrojte na polovinu (na výšku), vložte do grilu a podle typu grilu budete mít pochoutku připravenu cca během jedné minuty. Poznámka: nezapomínejte na to, že gril po vypnutí ještě nějakou dobu hřeje, takže můžete některá jídla „nechat dojít“
Tefal Compact 600 Classic GC305012
Tefal Compact 600 Classic GC305012

Elektrický stolní gril menších rozměrů, příkon 2000 W, termostat k regulování teploty, možnost grilovat na obou nepřilnavých deskách (lze rozevřít do roviny, griluje se při nižší teplotě a maso se průběžně potírá marinádou – barbecue), možnost vyndat desky a umývat je v myčce nádobí; gril je opatřen zásuvkou pro odkapávání; rozměry (Š x V x H) 36 x 18 x 38 cm.

Klarstein Buffalo
Klarstein Buffalo
Přejít nahoru