Vhodná polohovací kancelářská židle vám poskytne pohodlné a zdravé sezení u pracovního stolu

pohodlná polohovací kancelářská židle proti bolesti zad

Máte zaměstnání, u kterého většinu času trávíte sezením u počítače? Pak je na řadě vhodně zvolená polohovací kancelářská židle. Stejně tomu je i v případě home office. Vhodně zvolená kancelářská židle může pomoci se správným držením těla a dokonce i snížit bolesti projevující se v oblasti zad.

Obdobnou úlohu může plnit také zdravotní židle nebo pracovní židle. Zapomínat nesmíme ani na pracovní stůl, pokud je to možné, volíme polohovací stůl, kancelářský stůl může být i výškově nastavitelný.

Polohovací kancelářská židle nebo kancelářské křeslo?

Pracovní pozice vsedě není pro naše tělo přirozenou polohou, kromě toho je i nebezpečná. Zatěžuje totiž meziobratlové ploténky. Vhodně zvolená kancelářská židle pomůže nejen omezit únavu, ale také šetří právě meziobratlové ploténky a je šetrná k naší páteři.

Jaký je rozdíl mezi kancelářskou židlí a kancelářským křeslem?

U křesla nelze nastavovat výšku opěradla, bederní opěrky ani hloubku sezení a opěrku hlavy a jeho opěrák bývá velmi často dosti zakloněný. Kancelářské křeslo je vhodnou volbou pouze pro občasnou práci u počítače.

Pokud je možné střídat posezení, využít můžeme třeba taburety. V nabídce je také polohovací stolička, která umožní jinou polohu těla, než kancelářská židle.

Výběr polohovací kancelářské židle

Prvním faktorem, který ovlivňuje výběr kancelářské židle, je doba, kterou na ní trávíme. Výbava a mechanismus se pak mohou lišit, v závislosti na individuálních preferencích.

Mezi důležitá hlediska, která výběr židle ovlivňují, je mechanika. Ideální je, pokud je synchronní. Ta totiž nabízí vhodné ergonomické vlastnosti. Patří mezi ně flexibilní opěradlo, které dokonale kopíruj pohyby zad a naklápění sedáku, židle se tak může velmi snadno naklápět podle naší polohy. Další výhodou je fixní nastavení židle do polohy, která nám vyhovuje.

Pohodlné posezení zajišťuje ergonomie bederní opěrky. Tu nabízí především vhodné zakřivení opěradla. Dražší kancelářská židle má dokonce bederní opěrku nastavitelnou, díky tomu si snadno přizpůsobíme její hloubku i výšku.

Velkou roli hrají také rozměry židle. Ty jsou ovlivněny našimi proporcemi. Ohled bychom měli brát nejen na naši celkovou výšku, ale také na délku nohou. Ideální volbou je nastavitelnost výšky sedáku.

Na pohodlné posezení má vliv i materiál, z něhož je vyrobený potah židle. Přednost bychom měli dát takovému druhu, který je prodyšný a příjemný na dotek.

Photo by Dane Deaner on Unsplash


Načíst další >>>
Přejít na začátek