Chov leguána zeleného – rady a typy pro začátečníky

Chov leguána zeleného

Leguán zelený patří mezi oblíbené exotické mazlíčky. Nicméně mnoho chovatelů podcení nároky na chov tohoto krásného tvora. V tomto článku si bod po bodu a srozumitelně vysvětlíme, jak se správně připravit na příchod nového plazího člena domácnosti.

Leguán zelený obývá tropické oblasti Střední a Jižní Ameriky. Dorůstá délky až dva metry a dožívá se věku 15–20 let a dorůstá do 2 metrů. Žije hlavně na vysokých stromech v blízkosti vodních ploch, výborně šplhá a plave. Tento fakt mnoho chovatelů podceňuje, nepřizpůsobí k tomu podmínky k chovu a zvíře pak často trpí a jeho kvalita a délka života se rapidně snižuje. Je nutné si také na rovinu říci, že chov leguána není úplně levnou záležitostí a nároky leguána na životní prostor jsou v pozdějších fází života opravdu veliké. Často pak terárium zabírá podstatnou část místnosti, kde je tvor chován.

Výběr leguána zeleného

Nejvhodnější pro začátečníky je pořídit si dobře rozkrmené mládě leguána, nejlépe samici. Mladé samice nebývají tak temperamentní a lépe se s nimi pracuje. Zde doporučuji navštívit různé terra burzy. Cena zvířete se zde bude pohybovat od 1500-2500. Zvíře musí být čilé a nesmí na sobě mít žádná viditelná zranění. Bakteriologický rozbor trusu také není na škodu.

Zde nedoporučím nákup ze zverimexu. Zvíře bude předražené, často vystresované a nebývají v dobré kondici. Choval z burzy vám rád poradí doporučí vám i další nezbytnosti k dobrému chovu.

Terárium pro leguána zeleného

Jelikož mladí leguáni mají okolo 50 centimetrů, budou nám pro začátek stačit rozměry terária 200 x 100 x 200 cm (v x h x š). Dále terárium musíme vybavit dalšími nezbytnostmi.

Eshop zoo royal

Větve pro leguána

Leguán tráví většinu času lezením po větvích. Dostatečný počet větví, kde se bude leguán pohybovat, slouží k odpočinku a vyhřívání, ale také k přirozenému obrušování drápků. Důležité je, aby byly umístěné pevně, čímž předejdeme zranění, případně pádu větví nebo zvířete. Větve by měly být dostatečně hrubé kvůli snadnějšímu šplhání. Větve musí být z nejedovatých stromů, dobře suché a s kůrou. Šířka větve by se měla rovnat šířce zvířete.

Rostliny pro leguána

Rostliny v teráriu nejsou nutné, leguán je často stejně zničí nebo sní. Pokud ale na nich trváme, musíme vybrat takové druhy, které nejsou jedovaté a budou vhodným doplněním leguánovy stravy. Nejvhodnější jsou tedy druhy rostliny typu Calisia.

Voda pro leguána

Voda je stěžejní složkou leguánova života. Kromě obligátního příjímání tekutin nutných k životu, dokáže trávit leguán ve vodě značné množství času. Je potřeba do terária umístit vhodně velkou nádobu s čerstvou vodu, ve které se může leguán alespoň mírně ponořit. Leguáni také často do vody kálí, tudíž je nutné vodu každý den měnit. Každý den musíme také terárium rosit z ručního rozprašovače, případně si pořídit mlhovač, jelikož leguáni vyžadují vysokou vlhkost vzduchu.

Jaké dno terária vybrat

Kromě příležitostné koupele se leguáni na zemi téměř nezdržují. Není tedy potřeba téměř žádný substrát. Volíme takový povrch, který se bude snadno čistit od výkalů a zbytků potravy. Doporučuji kupříkladu neparfemovaný kočkolit na jílové bázi (např. kočkolit Mikeš), případně je možné zvolit také hygienický povrch jako jsou umělé terarijní trávníky, linoleum apod.

Eshop zoo royal

Jaké světlo vybrat do terárka

Dobře osvětlené terárium je nejen potěchou oka, ale i důležitou součástí leguánova života. Budeme potřebovat 2 druhy osvětlení.

UVA

Toto osvětlení bude sloužit jako zdroj tepla. Umístíme ho na místě, kde se bude zvíře vyhřívat. Musíme dát pozor, aby se zvíře o tento zdroj tepla nepopálilo a zároveň teplota pod zdrojem musí být cca 40 stupňů. Dobré umístění je tedy nezbytné a bude si s tím potřeba trochu pohrát.

UVB

Nezbytné světlo pro správnou absorpci vápníku u plazů a jako prevence pro řídnutí kostí. Jelikož je leguán tropický živočich, stačí nám UVB světlo s nižší intenzitou záření. Není potřeba svítit celý den, stačí několik málo hodin denně.

Denní světlo

Klasické světlo k osvětlení celého akvária. Jakákoliv LED zářivka poslouží. Svícení přizpůsobujeme denním cyklům.

Strava pro leguána

Leguáni jsou výhradně býložraví tvorové. Hmyz a ostatní jinou potravu jejich zažívací systém zpracovává velmi obtížně a může způsobit zdravotní obtíže. Nejlepší je leguánovi dávat přímo do vhodné krmné misky. Misku na potravu je dobré umístit někam do výšky mezi větve a zajistit, aby měl leguán k potravě přístup po celý den.

Leguáni jsou silně závislí na dostatečném zdroji vápníku v potravě. Jako vhodná potrava jsou tedy listy rostlin s vysokým obsahem vápníku. Absolutní prim hrají listy smetánky lékařské (pampelišky). Dále můžeme podávat v menší míře listy stromů, např. ovocné stromy, dále lípa, bříza. Čas od času můžeme jídelníček zpestřit i ovocem.

V létě je shánění potravy jednodušší, můžeme natrhat pampelišku i s květy, jetel, jahodník apod. V zimě můžeme použít nasušené seno, strouhanou kořenovou zeleninu, čínské zelí. Důležité je, aby strava byla pestrá.Pokud chceme jídelníček zpestřit něčím novým, vždy se ujistíme, zda rostlina není pro leguána jedovatá. Ne každá rostlina je vhodná!

Nezbytností je také přístup k čisté vodě, kterou každý den měníme.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru