Jak vybrat nejlepší škrabadlo pro kočky v 7 krocích

škrabadlo pro kočky

Stali jste se hrdým majitelem kočky nebo o pořízení kočičky teprve uvažujete? V tom případě budete určitě potřebovat škrabadlo pro kočky. Následující článek vám poradí, jak vybrat to správné škrabadlo pro vás a vaši kočku.

Co je to škrabadlo pro kočky?

Škrabadlo pro kočky, někdy nazývané strom pro kočky, je skvělý pomocník pro každého majitele kočky. Jde o přírodní materiály vhodné pro broušení kočičích drápků. Ty mohou být součástí malého škrabadla na podlahu či zeď, nebo vkusně zakomponované do prolézaček, boudiček a odpočívadel. U velkých boudičkových škrabadel jde hlavně o sisalový provaz, o kterém se za chvilku dočtete dál.

Proč potřebuje kočka škrabadlo

Honosné a megalomanské škrabadlo v rozměrech xxl není určitě nezbytností. Hlavně ne pokud máte jen jednu kočičku. Té bude bohatě stačit škrabadlo menší. Určitě je vhodné pořídit alespoň nějaké, protože škrabadlo vám přinese mnoho výhod.

Škrabadlo pro kočky zachrání váš gauč

Škrabadlo kočce umožní uspokojovat si svou základní potřebu – škrábání, na místě, které je k tomu určené. Snižuje to pravděpodobnost, že si kočka bude brousit drápky o váš nábytek. Kočičky si nejraději k tomuto účelu vybírají polstrované židle, křesla nebo gauče. Škrabadlo tuto jejich touhu nasměruje správným směrem.

Škrabadlo dá kočce pocit bezpečí

Nábytek je zachráněn, to by bylo první plus. Další výhoda škrabadel s kukaněmi spočívá v možnosti úkrytu pro kočku. Hlavně nová kočka potřebuje útočiště, kde se bude cítit bezpečně a nikdo se na ní nedostane. Boudička se škrabadlem by ji měla zajistit soukromí. A až se otrká, bude si mít kde brousit drápky a z boudičky se stane místo pro odpočinek.

Odpočinek, spánek a vyvalování břicha

Střední a větší škrabadla kromě materiálů pro broušení drápků mají také boudičky, kukaně a odpočívadla. Členění jednak zlepšuje stabilitu, je hezké na pohled a dává kočkám více možností, jak škrabadlo využívat. Protože kočky se cítí dobře ve výškách, odpočívadla na škrabacích stromech budou doslova milovat. Hodí se pro noční spaní, denní odpočívání i vyvalování břicha. (Když v noci uslyšíte ránu, vyvalování břicha probíhalo zároveň s nočním spaním a dosáhlo větší rozlohy než odpočívadlo.)

Zajistí vaší kočičce pohyb

Větší kočičí stromy a škrabadla se zavěšenými hračkami poskytují bezpečné místo pro odpočinek, ale také je to skvělé místo pro hru. Sledovat kočku, jak blbne na škrabadle, skáče po odpočívadlech a lítá nahoru a dolů je lepší než televize. Domácí kočičky nesmí zlenivět, pohyb je pro ně důležitý pro zdraví a jako prevence obezity.

Škrábací nábytek pro kočky

Kromě klasických škrabadel můžete narazit také na škrábací nábytek pro kočky. Jde v podstatě o tvrdé pelechy, vlnky nebo velké duté válce, na kterých se může kočička patřičně vyřádit. Klasicky se vyrábí ze sisalu nebo mořské trávy. Takový válec je z vnějšku škrabadlo, zevnitř stylový příbytek pro kočky.

Jak vybrat nejlepší škrabadlo pro kočky v 7 krocích

Abyste dokázali vybrat vaší kočičce nebo kočičkám správné škrabadlo, musíte se nejprve zeptat sami sebe na několik otázek. Jakmile si ujasníte odpovědi, budete mít o hodně jasnější představu, jaké škrabadlo shánět.

1. Jak velké škrabadlo budu potřebovat?

To záleží na tom, pro jak velkou kočičku škrabadlo pořizujete. Pro kotě, než vyroste, vám bude stačit malé škrabadlo. Pro více koťat už je na zvážení, zda nepořídit rovnou členitější kočičí strom. U dospělé kočky bude hrát rozhodující roli váha a velikost. Velké kočky potřebují robustnější a pevná škrabadla, aby vám pár let vydržela a kočka je nezničila během prvního dne.

Také si dobře promyslete, kam škrabadlo v bytě umístíte. Máte hodně místa nebo prázdný kout v obýváku? Pak ho můžete vyplnit rozvětveným škrabadlem s mnoha odpočívadly. Máte prostoru málo? Pak bude lepší malé škrabadlo na zem nebo na stěnu.

2. Vím, z jakých typů škrabadel vybírám?

Škrabadla můžeme rozdělit podle rozměrů na malá, střední a velká. Také se dají dělit podle možnosti umístění na podlahová, nástěnná a kočičí stromy. My si je rozdělíme ještě podle tvarů a velikostí.

Malá škrabadla 

Do malých škrabadel patří nejrůznější jednoválce na podstavci, vlnky, podložky a nástěnná škrabadla. Šetří místo v bytě a svůj účel plní maximálně. Existuje dokonce škrabací přehoz přes područku kanape. To by mohla být poslední zoufalá volba majitelů, kterým se přes všechno nedaří kočce vysvětlit, že gauč prostě ne.

Sloupová škrabadla

Mezi sloupová škrabadla se řadí výrobky nejrůznějších velikostí. Nejjednodušší a nejmenší z nich je sloupek s podestou, většinou bývá doplněn hračkami. Sloupová škrabadla mohou sahat až do stropu. Většinou vypadají jako mohutný sloup omotaný sisalovým provazem s několika odpočívadly v různých výškách. Robustní sloupová škrabadla jsou samozřejmě dražší.

Škrábací stromy a prolézačky

Kočičí stromy se hodí pro větší počet koček. Obsahuje všechno, co budete pro kočičku potřebovat – pelíšky, domečky, odpočívadla a možnost zavěšení hraček. Čím členitější škrabadlo, tím vyšší cena. Pro více koček se ale vyplatí a jsou díky své hmotnosti stabilnější než menší škrabadla. V případě horší stability můžete škrabadlo ukotvit do zdi.

3. Z jakého materiálu se vyrábí škrabadla?

Nejčastěji používaný materiál je karton, překližka, dřevotříska, dřevovláknité desky nebo dřevo. Nejvíce vydrží poctivé dřevo, taková škrabadla jsou ale velmi drahá. K nejméně odolným patří škrabadla z kartonu.

Pro potahování škrabadel se často používá plyšových látek, ze kterých se snadno odstraňují chlupy. Dřevěná škrabadla mohou být opatřena pouze polštářky, které se snadno odejmou a vyperou v pračce. U celopotažených škrabadel tato možnost není a budete je muset jednou za čas odchlupit a vytepovat ručně.

K omotání sloupků slouží provaz z přírodního sisalu. Sisal je přírodní textilní vlákno, které pochází z rostliny agáve sisalové, konkrétně z jejích listů. Roste v tropických oblastech, u nás v přírodě ji rozhodně nenajdete. Pro kočičí drápky volte jedině sisal, jiné provazy mají pevná vlákna, která se kočkám zamotávají do drápků a nadělaly by jim tak více škody než užitku.

4. Z jakých značek mohu vybírat?

U škrabadel můžete koukat na osvědčené značky výrobců, kteří se zabývají výrobou potřeb pro domácí mazlíčky. Nejčastěji se na trhu potkáte s těmito.

Trixie

Značka Trixie se specializuje na domácí mazlíčky a vyrábí pro ně potřeby od A do Z. V jejich nabídce najdete jak malá škrabadla, tak velké a rozložité kočičí stromy. Cenově by se tato značka dala považovat za střední zlatou cestu. Poměr cena/kvalita tu vychází skutečně dobře a můžete se spolehnout, že vám pořízené škrabadlo pár let vydrží.

Nobby

Škrabadla od značky Nobby nabízí nástěnná škrabadla, malá škrabadla pro koťata, škrabací válce, ale hlavně ohromné kočičí stromy poskládané z odpočívadel, boudiček a prolézaček. Cena škrabadel je různorodá, záleží na vás, jak robustní škrabadlo potřebujete a jaký design chcete do bytu. Opět vás ale můžeme potěšit, že cena za velká škrabadla se i u značky Nobby drží ve střední zlaté cestě. 

Natural Paradise

Natural Paradise slibuje kvalitní škrabadla, která jsou navíc mohutná a stabilní. Konečně to vidíte už z obrázků, že sloupy se sisalovým provazem mají oproti jiným škrabadlům větší průměr. Škrabadla od Natural Paradise se skvěle hodí do interiéru, vypadají moderně a stylově a přesto nijak nebijí do očí. Cena vzhledem k robustnosti škrabadla nevypadá špatně a spadá do střední cenové kategorie. Za slušnou cenu pořídíte kvalitní a odolné škrabadlo, které odolá i bitevní kočce Pitipačce.

Banana-Leaf

Škrabadla od výrobce Banana-Leaf vynikají kombinací škrabadla s proutěnými boudičkami. Vypadají skutečně honosně a robustně, ale nejsou vhodné pro kočky typu Šiva ničitel. Hodí se spíše pro kočičí flegmatiky, kteří se rádi povalují a občas si zaškrabkají. Jinak se vám poměrně vysoká investice moc nevyplatí.

5. Existují škrabadla na míru?

Nemusíte kupovat kočičí konfekci, škrabadla se nechají vyrobit přesně na míru do vašeho interiéru. Nabídek najdete na internetu dost, včetně nabídek na škrabadla na míru ve velikostech xxl. Cenově vychází samozřejmě dráž, ale máte možnost sestavit si ho přesně podle vašich představ. Pokud si budete vybírat firmu nebo člověka, který se živí vyráběním škrabadel, dobře se podívejte, z jakých materiálů škrabadla dělá. Koukejte po dřevě, nikoli po kartonu. Vyšší investice se vrátí delší životností.

6. Kolik chci do škrabadla investovat?

A jsme u tolikrát zmiňovaných cen, které jsou u škrabadel velmi různorodé. Odráží se v nich hlavně design, někdy také kvalita a rozměry samotného škrabadla.

Levná škrabadla pro kočky do 3 000 Kč

V této kategorii najdete levná škrabadla, která často pro výrobu slouků používají kartonové trubky a plyšové látky se pod kočičími drápky trhají. Ovšem záleží na temperamentu vaší kočky. I mezi levnými škrabadly můžete objevit takové, které bude hezké a překvapivě vydrží. Pokud se dožije sotva jednoho roku, nemůžete být alespoň zklamaní ze zbytečně vysoké investice.

Střední zlatá cesta od 3 000 Kč do 10 000 Kč

Možná se vám toto cenové rozpětí bude zdát velké, ale vězte, že pořád se pohybujeme ve středních cenových kategoriích. Poměr kvalita/cena je zde skutečně dobrá. Patří sem hlavně velká a členitá škrabadla. Na méně kvalitní výrobky tu narazíte zřídka. Proto je dobré podívat se před koupí na recenze od skutečných lidí, kteří jsou již hrdými majiteli škrabadla.

Drahá škrabadla pro kočky nad 10 000 Kč

Skutečně obří kočičí strom můžete sehnat i za 20 000 Kč. Otázkou je, zda považujete tuto investici za nezbytně nutnou. Tato škrabadla jsou obrovská, mají nespočet odpočívadel, závěsných misek a domečků. Pokud si nezaplatíte škrabadlo na míru z kvalitního dřeva nebo skutečného stromu, pak počítejte s tím, že sice budete mít obrovské škrabadlo s obrovskými prostory pro kočky, ale s kvalitou škrabadel ze střední cenové kategorie.

7. Zeptal jsem se své kočky/svých koček na jejich názor?

Ne, to není vtip. Pokud pořizujete škrabadlo pro kočku, se kterou už nějaký čas žijete, pak už máte vysledované, co má ráda. Jestli si škrábe drápy raději o něco na zemi nebo na zdi, zda lehává na podkladech barevných podobně jako její srst, nebo jestli preferuje spaní na polštářích, v domečku nebo ve výškách.

Jestli ale kočku nemáte a sháníte výbavu pro nový přírůstek do domácnosti, pak máte pochvalu, že na to myslíte včas. Pro koťátko do začátku stačí malé škrabadlo, větší může přijít časem, až se poznáte. Dali jste domov větší kočičce? Pak máte pochvalu dvojnásobnou. V tomto případě určitě nešlápnete vedle škrabadlem, které bude mít od každého něco – možnost škrábání, domeček a odpočívadlo ve výšce, případně ještě látkovou misku. Aspoň jedno místo se kočičce určitě bude líbit.

Závěr

Určitě se shodneme, že škrabadlo kočka potřebuje. Je dobré, když jí navíc poskytuje místo pro nerušený spánek. Vyplatí se úplně nešetřit a vybírat škrábací stromy ve střední cenové relaci. Levné stromy nevydrží každodenní nápor malých lovců, úplně drahá jsou zase zbytečně přemrštěnou investicí.

Údržba škrabadla 

Počítejte s tím, že škrabadla potřebují pravidelnou údržbu. Jak ví každý majitel kočky, chlupy zůstávají všude, to znamená i na škrabadle. Škrábací válce ze dřeva s odepínatelnými pelíšky jsou pro údržbu snadnější, pelíšky prostě popadnete a vyperete v pračce na šetrný stupeň. (Samozřejmě se podívejte na cedulku, jak prát. Je možné, že bude potřeba ruční praní.)

Škrabadla, která k sobě mají připevněnou látku napevno, budete muset čistit ručně. Pro odstranění chlupů se hodí doktorská rukavice, kterou si navléknete na ruku a hlazením škrabadla chlupy snadno setřete. Pokud se rozhodnete pro vysavač, manipulujte s ním opatrně. Hrubým zacházením byste mohli zničit kočičí strom dříve než vaši mazlíčci. 

Plyšové pelíšky na škrabadle jednou za čas vytepujte vlhkou houbou. Přidat můžete nezávadný čistící prostředek, aby kočičí postel voněla.

Jak naučit kočku na škrabadlo?

Škrabadlo kočce ukážte, nechte ji, ať si nový předmět v klidu prohlédne. Pokud začne škrábat sama, nešetřete chválou. Na kočičku netlačte, můžete jí ukázat, k čemu to slouží a zaškrábat na provazy svými nehty. Kočičku také můžete navést ke škrabadlu hrou. Chvalte, buďte milí. Škrábání nábytku netolerujte, ale rozhodně netrestejte a kočce neubližujte. Když ji přistihněte, překžte jí škrábání a odneste ke škrabadlu.

Záleží na barvě škrabadla pro kočku?

To záleží na vás, zda chcete, aby bylo škrabadlo také vhodným doplňkem do bytu a ladilo s ostatním nábytkem. Co se koček týče, většina z nich si pro spaní vybírá místa, která mají stejnou nebo podobnou barvu jako jejich kožíšek. V konečném důsledku na barvě zas tolik nezáleží. O tu jde spíš nám lidem.

Už víte, jaké škrabadlo své kočičce/kočičkám pořídíte?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru