Jak efektivně vyprat prádlo v pračce?

jak vyprat pradlo

Praní prádla je jednou z životních povinností, která nás provází celým dospělým životem. Proto je dobré vědět, jak tuto činnost provádět efektivně.

Vždyť většina domácností pere alespoň jednou týdně, mnozí z nás však perou prádlo ještě mnohem častěji. I když máte tu nejlepší pračku a používáte ty nejlepší prací prostředky, tak to nemusí vždy znamenat, že se prádlo vypere efektivně a kvalitně.

Proto máme pro krátkého průvodce, jak efektivně prát prádlo v pračce.

1. Snažte se porozumět symbolům pro praní

Prací symboly mohou vypadat jako písmo mimozemské civilizace, ale ve skutečnosti je lze snadno pochopit, nemluvě o tom, jak jsou důležité pro správnou péči o vaše oblečení. Protože žádné dva materiály nemají úplně stejné požadavky na praní, je důležité si v prvním kroku praní přečíst štítky s informacemi, abyste věděli, jak pečovat o každý kus oblečení.

2. Správně prádlo třiďte

Jakmile se seznámíte se štítky, je čas naučit se prádlo správně třídit. Zde je několik metod třídění, které můžete využít pro dosažení požadovaných výsledků:

  • třídění podle barevného odstínu
  • třídění podle typu materiálu
  • třídění podle stupně zašpinění

Třídění podle barevného odstínu může být důležité, protože tmavší barvy mohou zničit světlejší tkaniny. Třídění podle typu materiálu může být důležité, protože různé tkaniny vyžadují různé teploty vody. Třídění podle stupně zašpinění může být důležité protože, silně zašpiněné předměty potřebují k řádnému vyčištění větší máchání v pračce, což vyžaduje delší a náročnější cyklus.

3. Používejte správné množství pracího prostředku

Správné dávkování pracího prostředku je zásadní pro získání dokonale čistého oblečení. Na určení množství pracího prostředku se podílí řada faktorů, včetně velikosti a úrovně znečištění prádla či typu pracího prostředku. Správný způsob dávkování najdete zpravidla vytištěný na obalu každého pracího prostředku. Rozhodně si vždy tento návod důkladně přečtěte a snažte se najít ideální množství pro vaše podmínky. Používání optimálního množství pracího prostředku vám pomáhá být ekologičtější.

4. Najděte ideální množství prádla pro vaši pračku

Množství prádla, které můžete vyprat, je dáno především velikostí bubnu vaší pračky. Věnovat pozornost množství prádla, je důležité, pokud nechcete plýtvat časem a energií. Jednoduchý způsob, jak zjistit, zda je čas přestat do pračky přidávat další prádlo, je použití následujícího triku s dlaní:

  1. Položte ruku mezi stěnu bubnu a oblečení
  2. Pokud se tam vejde, je to v pořádku
  3. Pokud je tam ještě více místa, vložte další oblečení
  4. Pokud se vám tam ruka nevejde, vyjměte několik kusů prádla

Moderní pračky již umí vyhodnotit množství prádla uvnitř pračky a podle toho přizpůsobit prací program včetně množství použité vody. To může významně pomoci s efektivností praní prádla. Koupit si však kvůli tomu novou pračku může být docela rána pro váš rozpočet. Mohou s tím však pomoci slevové kupony.

 5. Výběr správného pracího cyklu a teploty

Kontrola štítku s údaji o péči o tkaninu vám pomůže rozhodnout, jaký prací cyklus pračky pro vaše oděvy použít. Štítky vám pomohou také zjistit materiál prádla, doporučenou teplotu praní a rychlost máchání.

6. Výběr pracího prostředku

Pravděpodobně vám nebude stačit pouze jeden prací prostředek, protože jinou péči si vyžaduje světlé či tmavé prádlo. Prostředek na bílé prádlo obsahuje bělící látky, které by mohly znamenat ztrátu barvy pro tmavé prádlo. To by vaším tričkům či kalhotám rozhodně neprospělo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru