Klimatizace do bytu a stropní ventilátor: Jaké jsou náklady?

Klimatizace do bytu

Příjemnější teplotu v letních měsících zajistí klimatizace do bytu nebo stropní ventilátor. Každý funguje na jiném principu, důležitým aspektem při rozhodování ale může být také cena.

Klimatizace do bytu vs. Stropní ventilátor

Klimatizace byla dříve výsadou nejbohatších a do bytu si ji pořizoval málokdo – už jen kvůli složité instalaci. Dnes je ale na trhu mnohem širší výběr a mobilní či okenní klimatizace do bytu si může pořídit téměř každý.

Pořizovací náklady klimatizace a stropního ventilátoru

Cena klimatizace se odvíjí od druhu a kvality modelu. Nejobvyklejší typy klimatizací do bytů jsou:

Nejlevnější jsou mobilní klimatizace, které seženete i pod 10 000 Kč. Ušetříte navíc i za instalaci, stačí natáhnout odvod ven oknem, zapojit do zásuvky a klimatizace je připravena k provozu.

Okenní klimatizace se instalují do předem připraveného otvoru ve stěně či okně. Je tišší, výkonnější, ale přibližně dvakrát dražší než mobilní klimatizace. Hodí se zejména do míst, kam nelze umístit venkovní jednotku a nevadí nepříliš pěkný vzhled.

Z pohledu designu jsou nejlepší nástěnné klimatizace. Jsou také nejefektivnější, ale pořizovací cena i náklady na instalaci jsou vysoké. Problém může být s umístěním venkovní jednotky, která musí být na vnější stěně či střeše.

Nejlevnější stropní ventilátory můžete pořídit již kolem 2 000 Kč. Dražší modely jsou pak designově propracovanější, vybavené dálkovým ovládáním a především mají tišší provoz.

Náklady na provoz

  • Spotřeba stropního ventilátoru: okolo 50–70 W
  • Spotřeba klimatizace: okolo 900–1500 W

Vzhledem k rostoucím cenám elektřiny je důležité myslet také na náklady provozu klimatizace a ventilátoru. Stropní ventilátor souboj bez debat vyhrává, jeho spotřeba je i třicetkrát nižší.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru