Malé mobilní klimatizace do bytu vám zajistí příjemné teploty i bez bourání

mobilní klimatizace do bytu

Mobilní klimatizace jsou perfektními pomocníky v boji proti úmornému teplu. Jsou lehké a obvykle vybavené kolečky, díky čemuž se dají rychle a snadno přemístit. Z jakých druhů si přenosnou klimatizaci můžete vybírat a jak se o ni starat zjistíte v tomto článku.

Klimatizační jednotka do bytu je poměrně malé zařízení, které vám v pokoji nezabere moc místa a nevyžaduje žádné stavební úpravy. Bývá vysoká mezi 70 až 90 centimetry a snadno se tak vejde pod okno. Taky k sobě mívá ovladač, takže si teplotu můžete odkudkoli pohodlně nastavit.

Jak klimatizace do bytu funguje a jaké jsou její výhody oproti zabudované klimatizaci?

Klimatizace se o ochlazení místnosti stará tak, že nasává horký vzduch dovnitř jednotky. Tady část ochladí a vrátí do místnosti, zbytek horkého vzduchu spolu vlhkostí vypustí zadní stranou pryč. Nejsnadnější je odvést přebytečnou vlhkost a horký vzduch oknem (v závislosti na typu klimatizace, nejčastěji pomocí hadice). Kromě toho dokáže místnost zbavit vlhkosti, protože ji odvádí spolu s horkým vzduchem a zachytává do zásobníku. Podle jeho typu musíte vodu buď vylévat, je odváděna ven nebo je mobilní klima vybavená samoodpařovací funkcí.

Na rozdíl od velkých, zabudovaných klimatizačních jednotek, jsou ty přenosné levnější a nevyžadují žádné stavební úpravy (pokud ale nechcete například vyřezat otvor do okna pro hadici). Pokud navíc vám stačí chladit jen jednu nebo dvě místnosti, kde nejčastěji trávíte čas, ušetříte i na samotných nákladech – místo, abyste museli zapínat klimatizaci pro celý dům.

Typy mobilních klimatizací

Klimatizační jednotka do bytu se vyrábí ve třech provedeních. Podle vašich preferencí si můžete vybrat z těchto typů:

  • s jednou hadicí: nejběžnější typ je zároveň nejlevnější, ale tato mobilní klima je také nejhlučnější. Hadice slouží jen pro odvádění horkého vzduchu z místnosti, nejčastěji pootevřeným oknem. Při tomto nejjednodušším způsobu fungování klimatizace ale dochází k odsávání vzduchu z místnosti, aniž by se vracel zpátky. Kvůli tomu je v místnosti nižší tlak. Tato změna není nijak cítit, ale tlak se musí opět vyrovnat zpátky. Dovnitř je proto nasávaný vzduch z okolních místností, který bude prostředí oteplovat a chlazení není tak efektivní. Nejlepší je proto mít vždy zavřené dveře, případně utěsnit větší otvory a mezery, aby mohla přenosná klimatizace co nejlépe fungovat a měla optimální výkon.
  • se dvěma hadicemi: v tomto případě jedna hadice zabezpečuje odvod horkého vzduchu a druhá přivádí čerstvý vzduch zvenčí. Nedochází proto k podtlaku, a tak je ochlazovaný vzduch přímo v místnosti s klimatizací. Chlazení je tak efektivnější a rychlejší, což se ale odráží na ceně samotné mobilní klimatizace. Na trhu jich není tolik, jako mobilních klimatizací s jednou hadicí.
  • dělenou (split): je nejvíc podobná klasické vestavěné klimatizaci se dvěma samostatnými jednotkami, které jsou spolu propojené. Ze všech druhů je nejdražší, ale také nejkomfortnější. Funguje stejně jako vestavěná klimatizace s tím rozdílem, že flexibilní hadice mezi oběma částmi je delší a dá se tak provléct přes okno. Vnější jednotka se dá snadno zavěsit za parapet nebo balkonové zábradlí. Hodí se do místností, které jsou větší nebo se víc zahřívají a méně výkonné typy by je dostatečně nevychladily.

Hluku z mobilní klimatizace se nemusíte bát

Protože mobilní klimatizace v sobě má zabudovaný ventilátor i kompresor, musí nevyhnutelně vydávat nějaký zvuk. Hlučnost je ale subjektivní, proto je dobré se orientovat podle udávaných decibelů. Obvykle je srovnatelná s puštěnou ledničkou a průměrná hlučnost se pohybuje kolem 50 dB.

Správným čištěním a údržbou mobilní klimatizace si doma uchováte čerstvý vzduch

Pokud chcete mít s údržbou domácí klimatizace co nejmíň práce, vyberte si takovou, která má zabudovanou technologii automatického odpařování. U těch není potřeba vylévat zásobník s vodou tak často nebo vůbec. U obyčejných klimatizací byste měli zásobník vylévat pravidelně.
S ohledem na to, jak často budete mobilní klimatizaci do bytu využívat, je potřeba pravidelně čistit nebo měnit filtr. Vyjímatelné filtry stačí vyprat v teplé vodě s jemným čisticím prostředkem a nechat uschnout. Uhlíkové filtry je potřeba vyměnit podle pokynů výrobce, nejčastěji po půl roce.

Čištění klimatizace by mělo probíhat po pár týdnech, aspoň jednou měsíčně (při častějším používání i víckrát). Větší čištění klimatizace by mělo proběhnout ještě před sezónou, kdy důkladně vysajete všechny záhyby. Samotnou jednotku klimatizace čistěte pravidelně od prachu v době, kdy bude vypnutá. Otřete ji měkkým vlhkým hadříkem bez použití agresivních prostředků. Desinfekce klimatizace by měla přijít na řadu, když začnete cítit nepříjemný zápach. Vzhledem k velikosti a konstrukci klimatizace je nejjednodušší použít speciální desinfekční sprej.

Foto: © samphotostock.cz / henry_noel, www.alza.cz


Načíst další >>>
Přejít nahoru