Jak se naučit šít?

Jak se naučit šít?

Pořídili jste si šicí stroj a chcete se naučit šít? Našli jste na půdě stroj po babičce a je vám líto nechat ho ležet ladem? Všimli jste si, že je domácí šití opět na vzestupu a máte chuť se také pochlubit vlastnoručně vyrobenými kousky? Seberte odvahu a pusťte se do toho, není to zdaleka tak složité, jak se zprvu zdá!

Jak se naučit šít? Neumím ani základy. Jak začít?

Nejjednodušší je obrátit se na někoho z příbuzenstva či na kamarádku, která šít umí a se strojem vás seznámí. Ne každý ale někoho takového zná. Další variantou tedy mohou být hromadné kurzy, které se v současnosti pořádají snad ve všech větších městech. Tam si můžete pod vedením zkušeného lektora osvojit základní techniky a vše si rovnou vyzkoušet na konkrétních výrobcích.

Výhodou takových kurzů navíc bývá to, že materiál je již zahrnut v ceně kurzu a nemusíte nikde nic shánět. Pokud ještě nemáte vlastní šicí stroj, je to také jedinečná příležitost vyzkoušet si, jestli váš šití zaujme ještě předtím, než ho za nemalé peníze pořídíte.

Že ve vašem okolí žádný takový kurz k dispozici není? V dnešní době informačního rozmachu není nic snazšího, než se podívat po nějakém online kurzu a učit se pěkně z pohodlí domova.

Nebojte se pustit se do šití jako samouk

Nechce se vám investovat stovky až tisíce do kurzu, když nevíte, zda vás šití bude bavit? Investujte místo peněz trochu času a učte se sami. Existují spousty stránek, blogů a skupin na sociálních sítích, které se šití věnují. Najdete v nich prakticky vše od úplných základů až po složité návody a jako bonus získáte podporu a rady od zkušených švadlenek. Pročtěte si pár článků, nastudujte něco málo teorie a hurá do toho! Projděte si manuál ke stroji, natrénujte navlékání nití, na kousku látky vyzkoušejte jednotlivé stehy a zkuste sešít k sobě pár kousků látky… Pokud vám něco není jasné, dohledejte si další informace a než se nadějete, možná zjistíte, že jste právě ušili první výrobek.

Šicí stroje v minulosti představovali veliká a těžká zařízení. Ne vždy byla manipulace s nimi jednoduchá. Nyní je to ovšem naopak.

Rovný steh už zvládám. Co dál?

Pokud jste se prokousali úplnými základy, možná přemýšlíte, do čeho se pustit. Máte pocit, že mezi zkušebními stehy a konkrétním výrobkem zeje nepřekonatelná propast? Pokud vás děsí cokoliv, co se týká konstrukce střihu, nezoufejte. Nejste v tom zdaleka sami. Je to totiž už celkem složitý obor, do kterého bez absolvování kurzu pronikne jen málokdo. Naštěstí se na internetu dá sehnat spousta již hotových střihů, ať už tištěných nebo elektronických, které si kupující vytiskne sám. Většina prodejců navíc ke každému střihu dává k dispozici podrobný fotonávod nebo videonávod, který vás krok za krokem provede celým procesem.

Nebojte se skočit do šití rovnýma nohama. První výrobek bude možná jen jednoduchá čepice nebo nákrčník, ale možná vás to chytne a možná se za pár měsíců přistihnete, že jste právě pokořili softshellovou bundu a ani nevíte jak.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru