Jak začít chovat agamy vousaté

agama vousatá - bearded agama

Je to tiché zvíře, které přes noc spí a nevydává žádné zvuky. Řadí se mezi exotické ještěry. Jejich neobyčejný vzhled a chování dokáže opravdu okouzlit. Jsou velice čistotné.

Koupě terária a jeho zařízení

Jako první věc před pořízením agam, byste si měli pořídit terárium. Mělo by být dostatečně velké, podle počtu chovu. Agamy rády šplhají, proto pořizujte terárium buď se zadní stěnou, nebo ho vybavte silnými větvemi, velkými kameny nebo čímkoliv vyvýšeným. Pořiďte i vhodnou podestýlku. Důležité je také osvětlení, potřebují výhřevný světlo a denní světlo.

Podle čeho se řídit při vybírání mláděte?

  • Mládě musí mít minimálně 6 cm od ocasu k špičce nosu.
  • Jakékoliv mládě menšího vzrůstu může mít genetický defekt a je větší riziko jeho úmrtí nebo zdravotních potíží.
  • Mládě by mělo být hodně aktivní a nemělo by mít žádné viditelné známky zranění
  • Pokud již máme doma starší agamu, je důležité si uvědomit, že mládě nemůžeme rovnou dát do stejného terária

Voda

Agamám do terária dejte buď dostatečně velkou misku, aby si do ní mohli vlézt a zároveň pít, nebo jim vodu podávejte v kapátku. Vodu mohou pít i při koupání, které by mělo být 2x týdně. Můžete nepustit trochu vody do umyvadla nebo do vany, ale jen tak, aby nebyli ponořené celé. Voda by měla být teplá.

Jídelníček

Agamy mají pestrý jídelníček. Je to hmyzožravec, takže základ jídelníčku je živý hmyz, který seženete ve Zverimexu. Přilepšovat jim můžete zeleninou například polníčkem, rukolou, ledovým salátem, pampeliškou, nakrájenou mrkví nebo i malinami a jablkem. Zelenina a ovoce se jim dávají jako pamlsky.

Pokud máte problémy krmením s živým hmyzem, můžete je od malička učit na konzervované krmivo. Od mláďat si na to zvyknou, dospělá agama už vám tohle jídlo může odmítat.

Jsou to zvědavá stvoření, když jim necháte otevřené terárium, mohou se vydat na výlet a prozkoumávat okolí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru