Jak zajistit pohodlné bydlení vašemu křečkovi?

bydleni pro krecka

Vejde se do dlaně, krčí se strachem a poulí na vás svoje černá očička. Den, kdy jste si koupili vašeho křečka. V papírové krabičce si ho nesete nadšeně domů a každou chvíli kontrolujete, jestli tam skutečně je. Neboj se, za chvíli budeš doma a v bezpečí, říkáte mu. Jak ale vlastně bude vypadat jeho nový domov?

Prostor pro život

Je pouze na vás, jak malý tvor prožije celý svůj život. Můžete mu připravit život v běžné malé a jednopatrové umělohmotné kleci, kde bude moct hlavně spát a jíst. Na další aktivity ale nebude mít moc místa. Zauvažujte o něčem větším. Třeba o dvoupatrové kleci, ve které bude mít mnohem více prostoru. Křeček potřebuje dostatek místa na nejrůznější zábavu, pohyb a odpočinek.

Domek jako ráj

Výběr domku je pro křečka neméně důležitý. Uvědomte si, že v něm bude nejen spát, jíst, schovávat se v případě strachu, odpočívat nebo si jen o vás přemýšlet, jak jste na něj hodní. Vybírejte dřevěný a prostornější domek, který si můžete bez problémů dovolit, když máte větší klec. Domek by měl mít ideálně vyšší střechu a dva čelní vstupy. Mazlíček si později do domečku natahá spoustu vaty (speciální pro křečky) a vytvoří si hnízdo.

Jako praktické a základní vybavení by v kleci nemělo chybět:

  • prostorný domek
  • kvalitní kolotoč na běhání
  • miska na jídlo
  • miska na pití nebo napáječka
  • hobliny a speciální vata

Rodina jako smečka

Křeček brzy vycítí, jak se k němu chováte a jestli vám může věřit. Podle toho se také bude chovat. Může být zalezlý ve svém domečku a při jakémkoliv pokusu vás bude chtít kousat. Nebo naopak na vás sám bude dorážet a vyžadovat vaši přítomnost. Při laskavém a příjemném zacházení vás křeček začne považovat za rodinu. 

Čistota celé zdraví

Křeček je velice čistotný a i když si nikdy nedopřeje teplou sprchu nebo koupel, často ho přistihnete, jak se myje a čistí. Na hygienu si bude dbát sám, vy se ale musíte postarat o další věci. Kromě pravidelného čistění kontrolujte domeček, jestli se na jeho stranách neusadila plíseň. Odstraňujte nesnězenou potravu, hlavně měkké potraviny, aby se nezačaly rozkládat. V letních obdobích odhánějte např. mušky octomilky, které mu dokážou znepříjemnit život.

Velká žízeň

V dobré víře křečkovi dáte do klece napáječku s vodou, pravidelně ji vyměňujete za čerstvou, ale on se vůbec nenapije. Co je špatně? Z praxe je známé, že mnoho křečků z napáječky neboli pítka vůbec neumí pít. Musíte mu zajistit vodu jiným způsobem. Osvědčilo se dát do klece několik menších mističek nebo kalíšků s čerstvou vodou. A pozorovat, z které začne pít. Takovou mističku poté pravidelně doplňujte a ostatní můžete z klece odstranit.

Chci na výlet

Až si na vás křeček zvykne a bude vám důvěřovat, bude určitě chtít často za vámi z klece ven. Prostě se vyvenčit. Můžete ho také nechat jen tak běhat ve volném prostoru po místnosti. Zajímavý způsob je koupit nebo vytvořit nějakou ohrádku, kterou bezpečně nemůže přelézt. Klidně přes celou místnost, jak prostor dovolí. Dovnitř ohrádky dejte jeho nejoblíbenější věci, něco na zub a ideálně nové a pro něj neznámé věci.

Křeček se při správné a laskavé péči stane plnohodnotným členem vaší domácnosti. Sám od sebe bude vyžadovat vaší přítomnost, reagovat na váš hlas a předvádět se. Vždy se mu snažte zajistit dostatečnou hygienu, vhodné kvalitní potraviny a zábavu ve formě nových věcí na hraní. Nikdy nezapomeňte, že to nejdůležitější, co křeček má a komu může důvěřovat, jste právě vy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru