Co by měla obsahovat psí lékárnička? Pokud jezdíte se svým miláčkem či miláčky na výlety, dovolené i obyčejné dlouhé procházky, musíte počítat s možností, že se může cokoli stát a vy budete potřebovat dát psovi rychlou první pomoc a ošetření. Ať už se jedná o napadení jiným psem nebo zvířetem, pád nebo popáleninu, je pro rychlou pomoc potřeba mít u sebe lékárničku a to nejlépe tu psí.
Co by v takové psí lékárničce mělo být?
- Kvalitní kovové nůžky
- Pinzeta klasická
- Pinzeta na klíšťata
- Dezinfekce (Alfadin, Betadine, atd.)
- Gáza
- Psem užívané léky
- Teploměr
- Obvaz
- Izotermická fólie
- Sterilní rukavice
- Sterilní polštářky na rány
- Papírová nebo jiná zdravotnická páska
- Bandáž (nejlépe samolepící a elastická)
- Škrtidlo
Co není nikdy na škodu přidat „navíc“?
Nikdy neuděláte chybu, pokud do lékárničky přidáte:
- Náhubek (Nejlépe fixační odzkoušený přímo na Vašeho psa. Pokud se dostanete do situace, kdy je třeba psovi pomoct, ale musí to udělat jiná osoba, může být nutné dát psovi náhubek, aby nezranil sebe nebo ostatní. Z bolesti a strachu může vzejít agrese, která bude ať chceme nebo ne, mířená proti ošetřujícímu.)
- Kleště na drát (Bohužel lidi jsou lidi a ne málo se stává, že jsou v přírodě pohozené pletiva, dráty nebo i kusy provázků. Může se stát, že se do nich pes zamotá tak, že nepůjde vymotat a je tedy nutné jej vystříhat.)
- Lupa
- Borová voda (Ideální pro výplach očí.)
- Injekční stříkačka (Vhodná, pokud je třeba nějaké léky aplikovat orálně a jsou v tekuté formě. Může být vhodná i na výše zmíněný výplach očí.)
- Zelený jíl (Nejlepší je ve formě prášku ze 100 % přírodních látek. Zvířata ho ve volné přírodě vyhledávají sama, aby napomohli při hojení ran a proto jej jejich tělo velmi dobře přijímá. Ulevuje od svědění, alergických reakcí, ekzémů, podporuje hojení ran a regeneruje kůži. Je vhodná i na plísňové infekce např. v tlapkách, kde ulevuje od svědění a zároveň dezinfikuje a chrání. Pokud je to nutné při průjmu, lze ho podávat i orálně. Používá se ve formě zásypu na rány, ale pokud je to nutné např. na ekzém či plíseň, tak za pomoci trochy vody nebo olivového oleje vytvoříte pastu, kterou místo potřete.)
- Tekutý obvaz (Lze použít výrobek Alfasilver sprej. Tento produkt zároveň dezinfikuje a vytváří na ráně ochranou vrstvu, čímž ji chrání a podporuje hojení. Je však vhodný jen na menší ranky a odřeniny.)
- Přípravek proti průjmu (Např. Entero Zoo gel, Dia Dog nebo stačí klasické černé uhlí.)
Poskládat si psí lékárničku sám nebo ji zakoupit?
Pokud chcete, můžete si lékárničku poskládat sami. Výhodou je, že ji můžete přizpůsobit potřebám Vašeho psa. Dát do ní léky, které pes pravidelně užívá nebo takové, které má veterinářem doporučené při potížích a zároveň se vyhnout takovým, které mu dobře nedělají. Malou nevýhodou je shánění obalu, který by měl být voděodolný a pevný a pokud možno, měl by chránit svůj obsah při pádu.
Koupě lékárničky je obecně rychlejší a snazší. Její nevýhodou je, že si ji vždy budete muset upravit podle potřeby Vaší a Vašeho psa.
Kde psí lékárničku sehnat?
Psí lékárničku seženete kdekoli na internetu a dnes už možná i v kamenných prodejnách zverimexů. Vybírejte však rozumně. Někteří prodejci nabízí vlastně úplně obyčejnou auto lékárničku, jen na její obal nechají natisknout siluetu psa. Je dobré se poohlédnout opravdu po takové, která i obsahuje přípravky přímo určené pro psy.
Podle srovnání můžeme doporučit psí lékárničku v internetovém obchodě tarvose.cz. Jejich lékárnička nabízí velmi povedenou sestavu přípravků a věcí. Zároveň se však netají tím, že je třeba si lékárničku dovybavit podle konkrétní potřeby, a dokonce přidávají seznam věcí, které by se mohly hodit dodat nebo dokoupit, pokud člověk nemá představu.
Jak použít psí lékárničku?
Při malých poraněních, odřeninách nebo ekzémech není takový problém psovi pomoci i pro laika. Problém však nastává v situacích, které si žádají rychlé řešení a ošetření, a při kterých už může jít i o život psa. Člověk nesmí zpanikařit. Proto doporučujeme navštívit kurz první pomoci pro psy, kde se člověk seznámí se situacemi, které mohou nastat a zkusí si nanečisto psa ošetřit.
Určitě není nad čím váhat. Základní výbava na pomoc Vašemu zvířeti v krizové situaci by neměla chybět ve výbavě žádného pejskaře.
Moderní bydlení s vnitroblokem a výhledem do zeleně v Praze 9
Toužíte po vlastním bydlení v klidné lokalitě s moderním designem a zeleným vnitroblokem? Pak by…
Jak se starat o sáčkový, cyklónový nebo robotický vysavač? Šikovné tipy z praxe
Jak zajistit stálý sací výkon a delší životnost? Přece správnou údržbou. Nezáleží na tom, zda…
Jak vymalovat koupelnu? Praktický průvodce pro začátečníky
Prostředí koupelny je specifické vysokou vlhkostí. A právě na ni bychom měli brát ohled při…
Sháníte efektivní zastínění zimní zahrady? Známe řešení
Zimní zahrada je ideální místo k odpočinku ve chvílích, kdy venku řádí déšť, krupobití, vítr…
Zimní měsíce v dílně nemusí být časem nečinnosti
Zimní měsíce mohou být pro práci v dílně pořádnou výzvou. Proto je dobré na zimní…
7 věcí, které byste měli uklízet častěji, než si myslíte
Předměty denní spotřeby jsou tak přirozené, až občas zapomeneme, jak často je potřeba je čistit….