Jak poznat kvalitní plastová okna?

Plastove okno

Vánoce jsou za dveřmi a venku je čím dál chladněji. Právě v těchto měsících nám dochází, proč je důležité mít v zimě dobrá okna. Kvalitní plastová okna hrají zásadní roli při udržování teploty uvnitř vašeho domu, což přispívá nejen ke snížení nákladů na vytápění. Kromě toho kvalitní okna pomohou zabránit průvanu a sníží množství venkovního hluku. Jak poznat kvalitní plastová okna a nenapálit se?

Co posuzovat při výběru plastových oken

Při výběru plastových oken je třeba zvážit několik klíčových parametrů.

Nejprve zvažte:

 • velikost,
 • styl oken,
 • a také typ otevíracího mechanismu (např. křídlová, posuvná nebo dvoukřídlá).

Zajímejte se také o:

 • energetickou účinnost oken,
 • jejich trvanlivost,
 • a odolnost vůči vlhkosti, větru a dalším povětrnostním podmínkám.

Nakonec zvažte cenu oken a případné záruky nebo garance, které výrobce nabízí. A teď už jednotlivé parametry detailněji.

Profil plastových oken

Okenním profilem označujeme konstrukci rámu a křídla okna. Kvalitní okna z PVC by měla být vyrobena z odolného materiálu, který snese nepříznivé povětrnostní podmínky a poskytne dlouhodobou výdrž. Okenní profil se skládá ze tří parametrů, které je nutné posuzovat.

Jedná se o:

 • počet komor,
 • tloušťku vnějších stěn profilu,
 • stavební hloubku.
plastove okno

Profil plastových oken by měl mít nejméně 5 komor (může být až 7) a tloušťka vnější stěny profilu alespoň 2,5 mm, menší okna mohou mít méně. Stavební hloubka oken udává tloušťku okenního rámu v mm. Standard se v dnešní době pohybuje od 70 mm (ideálně 80 mm) a spolu s dalšími parametry rozhoduje o tepelné izolaci. Tyto parametry jsou však bezvýznamné bez dalších vlastností, které uvádíme níže v článku. Protože k čemu ideální tloušťka profilu bez dobrého těsnění?

Výztuhy plastových oken

Dobrá výztuha oken je základ, podle kterého se odvíjí životnost a funkčnost plastových oken. Ta pracují pod vlivem teplotních rozdílů a mohou tak mezi rámem a křídlem vznikat otvory, kterými fouká či protéká voda. S kvalitní výztuhou tak předcházíte kroucení a napínání materiálu. Vybírejte ocelové vyztužení, které zajistí dostatečnou pevnost a oporu.

Zasklení a těsnění plastových oken

Při výběru rozhodně koukejte po dvojsklech či trojsklech. Právě ty totiž zajistí dostatečnou tepelnou i zvukovou izolaci. Pokud nevíte, jakou výplň plastová okna mají, můžete se orientovat i podle hmotnosti. Dvojskla či trojskla jsou totiž logicky těžší, a proto se vyhýbejte prodejcům, jejichž okna jsou podezřele lehká. Běžná hmotnost oken s dvojskly se pohybuje od 25-35 kg/m2, u oken s trojskly pak od 35 kg/m2. Pokud se vám okna zdají lehčí, doporučujeme si u prodejce ověřit, jaký typ zasklení používá.

Těsnění plastových oken jde ruku v ruce se zasklením – vybírejte dvoustupňové (ideálně třístupňové). Mimo samotné těsnění se doporučujeme prodejců zeptat na meziskelní rámeček, který by neměl být z kovu. Dobré a kvalitní těsnění vás ochrání před zatékáním při prudkém dešti či před jinými klimatickými vlivy.

Montaz plastoveho okna

Kování plastových oken

Kování je velmi důležitá součást oken, která rozhoduje nejen o komfortu při používání, ale i o bezpečnosti. Díky kvalitnímu kování zvládne uživatel okna jednoduše otevírat a zavírat. Při výběru oken je dobré si zkontrolovat, že je kování celoobvodové a má dostatek seřizovacích bodů. Jelikož pokud chcete, aby okna správně fungovala, je nutné kování minimálně jednou ročně seřídit a promazat.

Kování by mělo mít také dostatek zavíracích (uzamykatelných) bodů, tzv. kamenů. V dnešní době je již standardem, že má klika i čtvrtou polohu – mikroventilaci.

Další doplňky kování jsou:

 • mikroventilace,
 • pojistka proti chybné manipulaci,
 • bezpečnostní kování proti krádeži.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru