Okrasné zahradní jezírko

ukázka okrasného zahradního jezírka

Okrasné zahradní jezírko je bezpochyby úžasný dekorační prvek, který zkrášlí prostředí vaší zahrady, zlepší její mikroklima a poskytne domov mnohým zvířecím návštěvníkům. Pokud jste vášnivý zahrádkář, určitě budete nadšení z toho, kolik nezvyklých rostlin lze pěstovat přímo v zahradním jezírku, či v jeho těsné blízkosti.

Před realizací takového projektu je však nutné si říct, že okrasná zahradní jezírka potřebují pravidelnou údržbu a dostatek vhodného prostoru. Pojďte s námi zjistit, jaký zvolit tvar okrasného zahradního jezírka, kam jej správně umístit, jaké použít materiály a nesmíme zapomenout ani na dekorace, které udělají ze zahradního jezírka dominantu vaší zahrady.

Vhodné umístění a tvar okrasného zahradního jezírka

Při plánování výstavby okrasného zahradního jezírka si nejprve zvolte vhodné místo. To by mělo být v klidnější části zahrady a přímý sluneční svit by na něj měl dopadat po 4 až 6 hodin denně. Nejlepší je volit umístění mimo stromy nebo keře. Předejdete tak neustálému znečištění spadaným listím a jehličím.

I přesto, že pravidelné tvary jsou dnes v módě i u jezírek, zvolte raději tvar nepravidelný. Díky tomu se značně zvětší plocha břehu, což oceníte při sadbě rostlin. Kromě toho bude takové zahradní jezírko přirozenější a jednodušší pro přístup do vody například obojživelníkům. Hloubku jezírka je třeba zvolit podle toho, zda budete v jezírku pouze pěstovat rostliny nebo i chovat ryby či jiné drobné živočichy. Obecně platí, že hloubka uprostřed zahradního jezírka by měla být nejméně 0,8 metru. Při chovu ryb pak více než 1 metr.

Výběr kvalitního materiálu pro okrasné zahradní jezírko

Výběr materiálů použitých k výstavbě jezírka závisí na vašich preferencích. Existují jezírka plastová, fóliová či betonová. Od betonu se již dnes spíše ustupuje z důvodu jeho náročnosti na údržbu a vysoké pořizovací ceně. Plastová malá jezírka již mají svůj ideální tvar včetně prostor pro rostliny i čerpadlo.  Jejich instalace je jednoduchá a zvládnout se dá i svépomocí. Jejich nevýhodou jsou však poměrně malé rozměry a jejich mělkost.

Jezírkové folie jsou variabilní a vodní plocha tak může mít jakýkoliv tvar i rozlohu. Tvorba okrasnho zahradního jezírka za pomoci folie je však náročnější a je vhodné si na pomoc přizvat odborníky. Ti se vám také budou hodit při svařování spojů folie. Ta musí být kvalitní, pevná a odolná vůči UV záření. V případě, že se rozhodnete pro jezírkovou folii, je nutná také pečlivější úprava terénu, zejména odstranění ostrých kamenů nebo rostlin se silnými kořeny, které by mohly folii poškodit.

Každé okrasné zahradní jezírko potřebuje svojí faunu

Rostliny vytvářejí krásný vzhled jezírka, poskytují útočiště mnohým živočichům a zajistí dokonalé splynutí jezírka se zahradou. Musíte však dbát na jejich správné rozmístění. Zahradní jezírko má tři základní zóny – bahenní, mělká a hluboká. Do každé z nich se hodí jiné druhy. Na březích se daří bahenním rostlinám jako je máta vodní, ostřice nebo pomněnka bahenní. V mělké vodě se budou skvěle vyjímat překrásné kosatce, thalie, orobince a puškvorce. Do hloubky se pak hodí leknínovité rostliny.

okrasné zahradní jezírko
okrasné zahradní jezírko

Domov můžete darovat také okrasným rybám jako jsou KOI kapříci a elegantní jeseteři, nebo třeba vodním želvám. Jiní živočichové se pozvou na návštěvu sami. Budete tak moci pozorovat poletující vážky a šídla nebo svižné bruslařky prohánějící se po hladině. Útočiště zde dříve či později najdou také žáby. Zejména ropuchám se v lidské blízkosti žije dobře. Žabky určitě neohánějte pryč, jejich pulci pomohou s řasami a dospělci s obtížným hmyzem.

Udělejte z vašeho okrasného zahradního jezírka designový prvek

Je mnoho způsobů, jak udělat z obyčejného jezírka zcela výjimečnou dekoraci zahrady, která zaujme na první pohled. Oblíbeným zpestřením jsou fontány nebo vodopády. Moderním a neokoukaným doplňkem jsou solární plovoucí LED světýlka, díky kterým bude mít každý večer úžasnou romantickou atmosféru. Pokud to velikost a tvar jezírka dovolí, zkuste umístit malý most. Ten vytvoří nezaměnitelnou scenérii.

Velice populární jsou také mola na březích prostornějších jezírek, nebo rovnou propojení s terasou. Prkna s dřevěným vzhledem skvěle splynou s přírodou a vy si nich můžete vychutnávat odpočinek a pohled na uklidňující vodní hladinu.

Přejít nahoru