Vybíráte levné jídelní stoly a židle?

jak vybrat jídelní stůl a židle

Správně vybraný jídelní stůl vydrží ve vaší domácnosti dlouhé roky. Je to kus nábytku, který dominuje místnosti a určuje tak její vzhled. Ale můžete jej do svého interiéru začlenit i jako méně nápadný prvek. Záleží pouze na vašich preferencích, jak bude jídelní kout vypadat. Jak si jídelní stůl a židle vybrat se dozvíte v následujícím článku.

Jídelní stůl je středobodem společného soužití v domácnosti. Dávno neplatí, že se využívá jen pro nedělní obědy a občasné návštěvy. Slouží i pro společné učení nebo tvoření s dětmi či hraní společenských her. I s ohledem na jeho všestranné využití byste jeho volbě měli věnovat trochu přípravy. Výsledkem pak bude takový jídelní stůl, který si doma budete užívat opravdu dlouho.

Výběr jídelního stolu začněte důkladným přeměřením

Než si konkrétní stůl vyberete, měli byste znát prostorové možnosti vašeho domova. Nejde jen o to, aby se vám stůl domů vešel, ale aby bylo příjemné i posezení a dalo se kolem něj dobře projít.

Od okraje stolu byste měli mít volný prostor aspoň 75 centimetrů, abyste si mohli pohodlně sednout a pak se i postavit. Pro větší stoly je vhodnější minimální vzdálenost 90 centimetrů. Ideální rozměry stolu pak zjistíte podle obvyklého počtu lidí, kteří u stolu budou sedávat. Každý stolující by měl mít prostor aspoň 55 až 60 centimetrů. Samozřejmě to může být i víc, pokud vám to podmínky dovolí. Sedící se pak budou moci víc uvolnit a cítit se pohodlněji.

Pokud si chcete ověřit, jestli rozměry pro váš nový jídelní stůl vyhovují, naměřte si například prostěradlo a to rozložte na zem.

Tvar stolu by měl odpovídat vašim potřebám i rozložení místnosti

Nejčastějším tvarem jídelního stolu je obdélník. Vypadá skvěle ve velkých, protáhlých místnostech, kde se kolem něj dá dobře chodit. Je variabilní, protože se k němu pohodlně usadí více i méně lidí.

Hranaté, čtvercové stoly nejlépe působí v místnostech se čtvercovým půdorysem, kde dokáže podtrhnout symetrii celého prostoru. Mívá častěji menší rozměry, a proto se uplatní v méně početných domácnostech.

Kulaté a oválné stoly se nejlépe hodí do malých prostorů. Díky tomu, že nemají žádné rohy, se nemusíte bát poranění a dají se dobře obcházet. Navíc podporují společenské vztahy, lidé u nich k sobě obvykle sedí blíž. Kulatý stůl ostře nevymezuje jednotlivá místa pro stolování, a tak se k němu v případě potřeby vejde víc lidí.

Někdy se může stát, že se stůl svým tvarem do pokoje na první pohled nehodí. Záleží i na rozložení ostatního nábytku do jídelny, ale obecně se dá říct, že by tvar stolu měl kopírovat tvar místnosti nebo jídelního koutu. Když tak například dáte kulatý jídelní stůl do místnosti s obdélníkovým půdorysem, nejspíš tu zanikne. V tomto případě je vhodnější oválný, který je také oblý, ale svým tvarem místnost kopíruje.

Využijte jídelní prostor naplno nejen díky rozkládacím stolům

Prostorná jídelna s velkým stolem, ke kterému usadíte i početnou návštěvu, se ale nevejde do každé domácnosti. Moderní jídelní sestavy jsou často součástí obývacího prostoru a musí ustoupit i dalšímu nábytku. O svůj vysněný velký stůl ale nemusíte přijít. Stačí si vybrat rozkládací jídelní stůl. Moderně řešené stoly máte rozložené během chvilky a posadíte k nim až dvojnásobek lidí.

Další, na co byste se měli při snaze využít všechen prostor, zaměřit, jsou nohy jídelního stolu. Větší počet nebo masivnější provedení může ubírat na pohodlí stolujících, stoly s jednou nohu poskytují víc prostoru (ale pozor na dobrou stabilitu stolu). Pod stoly s dobře řešenými nohami navíc můžete zasunout lavice nebo větší počet židlí.

Jídelní stůl se vyjímá i v kuchyni a umí ušetřit místo

Pro společné jídlo nemusíte mít samostatnou místnost nebo vyhrazenou část pokoje. Vhodně zvolený jídelní stůl se hodí i do kuchyně. Pokud bojujete s každým volným metrem, dá se využít i jako kuchyňský stůl. V tomto případě by měl být z odolných materiálů, které bez větších známek poškození vydrží každodenní provoz.

Jídelna v malé kuchyni tak může vzniknout v různých variantách. Pokud nemáte místo na plnohodnotný jídelní stůl s jídelními židlemi, můžete malý jídelní stůl umístit podél zdi. Při větší návštěvě jej pak odsunete a získáte další plochu pro hosty. Nejlepší je v tomto případě rohová lavice, která šetří prostor a vejde se na ni víc lidí než na židle.

K jídelnímu stolu patří správné jídelní židle i příborník

Jídelní stůl by bez jídelních židlí svou funkci plnil jen těžko. V dnešní době není nic neobvyklého na tom, když ke stolu zvolíte různorodé židle. Dodáte tak prostoru na zajímavosti a můžete ho dokonale přizpůsobit svému vkusu. Nechcete-li experimentovat, zvolte jídelní sety. V tomto případě budete mít vždy jistotu, že židle ke stolu pasují nejen vzhledem, ale i svou výškou.

Kvalitní levné jídelní stoly a žídle

Zkuste se podívat zde.

A když se budete dívat po pěkných jídelních setech, nezapomeňte na příborník. Ušetří místo v kuchyni a usnadní chystání každé společné hostiny, kde snadno uskladníte skleničky a sady nádobí. Příborník sladěný tón v tónu s jídelním stolem působí jako další nábytek do jídelny velmi efektivně.

Foto: © Samphotostock.cz / scornejor, www.atan.cz, www.nabytek-forliving.cz


Načíst další >>>
Přejít nahoru