7 ryb, které obzvláštní každé akvárium

Nevíte čím si oživit byt? Akvárium se postará za vás. Rozhodně si ho doma oblíbíte, nejenom že je krásné ale je to i móda, která nikdy neomrzí. Pojďme se podívat na ryby, kterými oživíte každé akvárium.

Akvárium do 100 litrů

Dánio perlové – Razbora galaxy

Jedná se o velmi malou rybku, která pochází z Asie, konkrétně z Myanmaru.  Dorůstá do 3 centimetrů. Vyniká svými krásnými tečkami. Krásná je především v hejnu.

Chovat by se tedy měla od 10 kusů. Hodí se do menších akvárií minimálně ale od 40 litrů a výše. Chov je poměrně snadný.

Bývá klidná, někdy až plachá. Krmit ji můžeme čímkoli, je všežravec.

Dánio perlové – Razbora galaxy

Čtverzubec trpasličí

Tato malá rybka okouzlí snad každého milovníka ryb. Chovat se doporučuje samostatně ve 40 litrech a více, pokud byste ji dali do většího akvária, tak lze chovat i více jedinců, jsou ale velmi teritoriální, proto bychom měli čtverzubcům zajistit dostatek úkrytů a plovoucích rostlin.

Komplikovat chov nám může častá výměna vody, čtverzubci jsou citliví na amoniak a dusitany. Rybku krmte převážně živou potravou, časem si zvykne i na mraženou.

Čtverzubec trpasličí

Bojovnice pestrá – Betta splendens

Nádherná, závojová ryba, která je známá svým teritoriálním chováním. Jméno bojovnice nese oprávněně, proto ji nechovejte ve více samečcích. Často ji ve zverimexu vídáváme v malých betáriích, doma je třeba jí poskytnout akvárium alespoň o 30 litrech.

Teritoriální je ke všem rybám, které mají závoje, protože by jim je mohla závidět, doporučuje se chovat k ne tolik výrazným rybám, kterým by měla co okusovat. Vybrat si můžeme z několika druhů a to Crowntail, Doubletail, Halfmoon.

Bojovnice pestrá - Betta splendens

Akvárium od 200 litrů

Tetra konžská – Afrotetra konžská

Pyšní se svým lesklým tělem, které odráží všechny možné barvy, zejména proto, našla svůj velký obdiv u chovatelů.

Na rozdíl od již zmíněných ryb, pochází z Afriky, proto má ráda teplou vodu okolo 28°. Velmi důležitá je pro ní délka nádrže, ta by se měla pohybovat kolem 120 centimetrů, minimum litrů je 200.

Pokud chcete, aby vynikla jejich barevnost, mějte v akváriu alespoň 12 jedinců, tvoří krásné hejno. Samičky nejsou tolik výrazné, spíše dozlatova.

Tetra konžská – Afrotetra konžská

Tlamovec Freibergův

Jeden z nejkrásnějších tlamovců vůbec. Dominuje u něj modrá a žlutá barva, v hejnu je vždy jen jeden plně vybarvený samec, na rozdíl od samic, které nejsou tolik výrazné.

Můžou být teritoriální, proto je potřeba jim poskytnout alespoň 200 litrové akvárium s úkryty. Minimální délka akvária je 120 centimetrů, jelikož dorůstají až 15 centimetrů.

Tlamovci jsou známí pro svou oblibu k okusování rostlin, přestože jsou převážně masožraví.

Tlamovec Freibergův

Akvárium od 400 litrů

Terčovec Pingeon Blood 

Majestátní ryba, vyznačující se úzkým tělem. Je velice oblíbená, avšak málokterý akvarista si troufne na její chov, ten je dost obtížný.

Zkušenost nelze získat jen s nastudováním informací a chyby často končí nemocemi, ale i smrtí. Náchylné jsou především na kvalitu vody, kterou je nutno první upravit, citliví jsou hlavně obsah dusíkatých látek, je proto nutnost často odkalovat a odsávat zbytky potravy aby se voda nestihla kazit. Terčovci jsou poměrně drahé ryby, záleží zejména na barvě a velikosti.

Ceny se mohou vyhoupnout přes 2000 korun českých.

Terčovec Pingeon Blood

Piraňa Nattererova

Ryba která budí značný respekt, není divu, je velice agresivní a dravá. Tento druh dosahuje až obdivuhodných 33 centimetrů, je tedy jasné že minimum nádrže bude nejméně 400 litrů pro 4 – 6 jedinců.

Její chov není snadný, je citlivá na vysokou koncentraci dusíkatých látek a starou vodu, proto by se měla často měnit za novou, vyplácí se opatrnost. Pokud není dostatečně krmena, může se občas stát, že se jedinci budou navzájem požírat.

Krmit je můžeme rybím, nebo hovězím masem, nepohrdne ani malými živými rybkami.

Piraňa Nattererova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru