Jak vybrat zahradní traktor na sekání trávy

Jak vybrat zahradní traktor na sekání trávy

Venku už prosvítává slunce a počasí se nám postupně zlepšuje. K tomuto období nedomyslitelně patří začátek období sečení trávy. V tomto článku se podíváme na sečení trávy na větších plochách a jak vybrat zahradní traktor na sekání trávy.

Druhy zahradních traktorů

Zahradní traktory na sekání trávy se dělí na dva základní druhy, a to: klasické a tzv. ridery. Rozdíl mezi těmito druhy je patrný již na první pohled.

Klasické zahradní traktory

Jedná se o ten známější z výše uvedených druhů. Tento typ zahradního traktoru vidíme opravdu často. Poznáme ho především kvůli výrazné přední masce, ve které je uložen motor. Díky své robustnosti, širokému záběru a výkonnému motoru se tento druh hodí spíše na sečení velkých ploch. Doporučují se na sečení ploch o rozloze od 1500 m2. Jejich nevýhodou je jejich velikost, váha a cena.

Ridery

Jednoduše řečeno, rider je klasický zahradní traktor na sekání trávy bez „čumáku“. Ridery na rozdíl od klasických traktorů disponují motorem pod sedačkou. Tento rozdíl jim dává hned několik výhod. Na rozdíl od klasických traktorů jsou daleko obratnější lehčí. Ovšem kvůli menšímu záběru a méně výkonnému motoru se hodí spíše na sečení menších ploch. Doporučují se pro použití na pozemcích o rozloze do 1500 m2.

Front mower

Tento druh traktoru se obvykle považuje za odnož rideru.  Žací ústrojí vystupuje z přední části. Jde de facto o mezi stupeň mezi riderem a klasickým zahradním traktorem. Motor už bývá výkonnější a taky vybavení a příslušenství je často bohatší. Často se setkáte s komfortní hydrostatickou převodovkou, která umožňuje plynulé ovládání pojezdu.

Jak vybrat zahradní traktor na sekání trávy?

Při výběru vhodného zahradního traktoru je třeba vycházet z rozlohy a terénu pozemku, který bude sekat. Během rozhodování hraje důležitou roli především šíře záběru, ale taky výkon motoru.

Pro pozemky do 2500 m2 jsou vhodné modely s šíří záběru od cca 80 do 92 cm. Menší záběr už se týká spíš riderů pro malé pozemky do 1500 m2. V případě rozlehlých ploch do 5000 m2 nebo větších je vhodné poohlédnout se po stroji se záběrem minimálně od 100 cm.

Platí, že čím větší záběr, tím pohodlnější a rychlejší práce. Na druhou stranu se také zvyšuje zátěž motoru, a tedy i spotřeba apod. Vybírejte tedy s rozumem a tak, aby parametry odpovídaly potřebám pozemku.

Přemýšlíte nad tím, jak si z příjemnit pobyt na zahradě. Pokud Vám práce na zahradě dělá radost. Zkuste si pořídit mále okrasné zahradní jezírko. Starost o jezírko zabere sice dost času ale dokáže pobyt na zahradě krásně zpříjemnit.

Photo by Walter Sturn on Unsplash

Načíst další >>>
Přejít nahoru