Jak vyřešit likvidaci odpadních vod v domácnosti?

zakra - cisticka odpadnich vod

V minulých dekádách se zodpovědné nakládání s odpadními vodami neřešilo ani zdaleka tak intenzivně jako dnes. Spousta lidí jednoduše vypouštěla splašky na různá místa mimo pozemek bez předchozího přefiltrování. Mnozí tak činí stále, ale většina si ekologický i finanční dopad takto nezodpovědného jednání plně uvědomuje – pokuta za nedovolené vypouštění odpadních vod ostatně není malá, pohybuje se v rozmezí od 10 000 do 10 000 000 Kč. Nejen pro rodinné domy se tak stávají standardem domovní čistírny odpadních vod, které se jeví jako mnohem efektivnější řešení než žumpy.

Na jakém principu pracuje domovní ČOV?

Čistička odpadních vod neboli ČOV není technicky komplikované zařízení, jak by se mohlo zdát. Navzdory inovativnímu konceptu je proces čištění odpadní vody poměrně jednoduchý. Nádrž se skládá z několika samostatných částí, ve kterých se voda přečišťuje pomocí aerobní metody a bakterií. Výsledkem je voda téměř zcela zbavená kontaminantů, kterou lze následně vypustit nebo využít.

Počáteční náklady jsou vyšší, provozní minimální

Průběžná likvidace odpadu v žumpě je velmi nákladná, proto se z dlouhodobého hlediska instalace ČOV do běžné domácnosti vyplatí. Ale opravdu za všech okolností?

Pokud má váš dům možnost napojení na veřejnou kanalizaci, je pravděpodobné, že se rozhodnete pro přípojku. Pokud se však kanalizace nachází v příliš velké vzdálenosti od objektu a připojení by bylo nákladné – pak již skutečně stojí za to zvážit pořízení čistírny. Cena se pohybuje v rozmezí od cca 30 do 60 tis. Kč, provozní náklady obvykle nepřesahují několik tisíc korun za rok.

cisticka odpadnich vod

Zájemce o ČOV by měl vědět, že se zařízení hodí pro všechny typy nemovitostí, které jsou trvale (celoročně) obydlené nebo obývané. Důvodem je, že nepravidelný provoz není pro čistírny odpadních vod vhodný. Pro rekreační objekty, jako jsou chaty a chalupy, se jeví jako vhodné řešení ideální speciální ČOV (zařízení uzpůsobené pro nepravidelný provoz) nebo tříkomorový septik.

Spoustu dalších užitečných informací o problematice ČOV najdete na stránkách projekční kanceláře ZAKRA.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru