Ohrožené druhy zvířat v čr

České republice jsou určité druhy zvířat chráněny zákonem. Legislativa tedy všem občanům ukládá povinnost tyto druhy chránit a případně jim poskytnout pomoc, pokud by to bylo nutné a zároveň by to neohrožovalo bezpečnost ani jedné ze zúčastněných stran. Jací konkrétní zvířecí obyvatelé českých lesů se nachází na seznamu ohrožených a chráněných druhů?

Obsah: Ohrožené druhy zvířat v čr?

Vlk 

Vlci jsou dobří lovci žijící ve smečkách – nejčastěji loví zvěř jako jsou srnky, jeleni nebo lišky, ale dokáží se živit i menšími zvířaty jako jsou kupříkladu myši nebo ptáci. Vlci jsou známí především svým pronikavým vytím a výrazně vyceněným zubům.

Ohrozene druhy zvirat v cr? vlk

Vlci se páří jednou ročně a samice rodí obvykle jedno až šest mláďat. V minulosti lidé vlky hojně lovili, neboť byli považováni za vysoce nebezpečná zvířata. V současnosti se již vlci berou jakožto přirozená součást ekosystému , nicméně i tak je vlk obecný v ČR chráněn jako kriticky ohrožený druh na základě vyhlášky 395/1992 Sb.

Rys 

Rys patří mezi největší známá zvířata vyskytující se v českých lesích, neboť může dorůst až do délky 2,5 metru a vážit až 250 kilogramů. Jeho tělo je pokryto hustou srstí, která je obvykle hnědá nebo černá. Stejně jako vlci, tak i rysové jsou díky své síle a rychlosti velmi dobrými lovci.

rys

Ačkoliv je rys zákonem chráněný druh a zároveň klasifikovaný jakožto silně ohrožený, tak i přesto je neustále loven pytláky. Proto aktuálně v ČR existují již pouze dvě stabilní rysí populace – v Beskydech a Javorníkách.

Jezevec

Jezevec je plaché zvíře žijící v blízkosti vodních toků a jezer. Jezevec může dorůst do délky až 60 centimetrů a vážit až 1,5 kilogramu. Jeho tělo je pokryto hustým kožíškem a má dlouhé ocasní štětiny, které mu slouží k plavání a udržování rovnováhy. Jezevec je lovec a jeho potravou jsou hlavně ryby, hmyz a drobná zvěř.

Jezevec lesní je v mnoha zemích Evropy, Českou republiku nevyjímaje, celoročně chráněným druhem – v českém případě vyhláškou Ministerstva zemědělství 134/1996 Sb.

Jestřáb 

V České republice je jestřáb lesní chráněn podle vyhlášky č. 395/1992 Sb. jakožto ohrožený druh. Co se týče jeho charakteristiky, tak může dorůst až do délky 60 centimetrů a má rozpětí křídel až 2 metry. Jeho tělo je pokryto hnědým potažmo šedým peřím.

ohrožené druhy zvířat v čr? jestřáb

Dále má velkou hlavu s dlouhým a zahnutým zobákem. Jestřáb lesní je velmi silný a rychlý, je tedy schopen ulovit i větší kořist. V ČR se častokráte používá v sokolnictví.

Ledňáček

Konkrétně v ČR je chráněným ledňáček říční – tento druh ledňáčka se vyskytuje především v blízkosti vodních toků a jezer. Je to lovec a jeho potravou jsou hlavně ryby a drobná zvěř. Ledňáček říční může dorůst až do délky jednoho metru, přičemž rozpětí jeho křídel může být až 2 metry.

lednacek

Dobrou zprávou je, že velikost populace ledňáčků je v posledních letech na vzestupu, přesto však stále tohoto ptáka zákony řadí mezi přísně chráněné druhy kvůli jeho statusu silného ohrožení.

V České republice existují různé organizace, které se zabývají ochranou zvířat a můžete se na ně obrátit, pokud potřebujete poradit nebo pomoci. Ze státního pohled zajišťuje ochranu především Ministerstvo zemědělství (Ústřední komise pro ochranu zvířat a Výbor pro ochranu zvířat), z nestátních organizací stojí za zmínku například Liga na ochranu zvířat České republiky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru