Jak pečovat o litinové nádobí na gril

Jak pečovat o litinové nádobí lodge

Jak pečovat o litinové nádobí

Jak pečovat o litinové nádobí je často kladená otázka. Při zachování postupu k pravidelné údržbě nádobí by měla mít litina svou patinu v dobrém stavu. V určitém okamžiku budete muset povrch vašeho nádobí opravit. Postup renovace je stejný pro všechny druhy litinového nádobí, ať už se jedná o pánve, hrnce nebo litinové rošty. Litina je prakticky nezničitelná a oproti nádobí, které je běžně dostupné v supermarketech i jednoduše opravitelná.

Běžné používání nemůže litinové nádobí nijak poškodit, snese i hrubší zacházení a používání kovového náčiní při vaření je samozřejmostí. Častým používáním získává litinové nádobí stále lepší a lepší vlastnosti. Pokud se litinové nádobí nějaký ten čas neplnilo svůj původní účel, může se stát, že na některých místech zrezne. To je u železa naprosto přirozená věc a své litinové pánve můžete jednoduše zrenovovat do původního stavu. Litinový hrnec Lodge vydrží i několik generací.

Jak pečovat o litinové nádobí a jak odstranit rez?

Bez ochranného olejového povrchu litina a železo rezne, to je přirozená věc. Je pravdu snadné to odstranit. Odstraňte rez např. drátěnkou, opláchněte, osušte a potřete trochou rostlinného oleje. Pokud problém přetrvává, budete muset pečlivěji odstranit rez litinové nádobí zrenovovat.

Jak renovovat litinové nádobí?

 • Umyjte nádobí teplou mýdlovou vodou a tvrdým kartáčkem
 • Nyní je v pořádku používat saponát, protože se chystáte znovu obnovit nepřilnavou vrstvu
 • Opláchněte vodou a nechte řádně oschnout
 • Aplikujte velmi tenkou vrstvu oleje uvnitř i na povrchu nádoby. Příliš mnoho oleje způsobí lepkavý povrch
 • Do spodku trouby dejte hliníkovou fólii, aby se zachytit případné kapka oleje
 • Nastavte teplotu trouby na 175 – 200°C
 • Nádobí umístěte do trouby dnem vzhůru, aby se v něm nehromadil olej
 • “Pečeme” nádobí po dobu nejméně jedné hodiny
 • Po hodině troubu vypněte a nechte nádobí v troubě vychladnout
 • Pokud by se potraviny stále lepily na povrch nebo pokud si všimnete matného nebo šedého povrchu, opakujte postup renovace
 • Skladujte své litinové nádobí odkryté a na suchém místě

Jak renovovat litinové nádobí? Podívejte se na toto praktické video:

Co je to za černý povrch?

Černý povrch, tzv. seasoning je prostě rostlinný olej běžně používaný v každé domácnosti zapečený do pórů železa. Olej brání korozi a poskytuje přirozený a snadno udržovatelný povrch, který se nadále zlepšuje častým užíváním.
Lodge používá na svoje nádobí sojový rostlinný olej. Olej neobsahuje živočišný tuk, arašídový olej, nebo barvy. Je velmi důležité pro udržení ochranné olejové vrstvy na litinovém nádobí, aby se po každém čištění zakápl povrch velmi tenkou olejovou vrstvou. To vám pomůže udržet nádobí pro vaše vaření po dlouhá desetiletí ve skvělé kondici. Je to velice jednoduché, jak pečovat o litinové nádobí.

Moje nová pánev je v některých místech hrubá. Je to normální?

Ano. To je výsledkem pískového lití. Při častém používání, se stane pánev hladší. Na rozdíl od jiných typů nádobí, litinové nádobí Lodge získává lepší vlastnosti právě častým používáním. Pro odstranění drobných drsností lze použít jemný brusný papír a oblast vyhladit do hladka. Pak se ujistěte, že máte obnovenou olejovou vrstvu před dalším použitím.

Jaké tepelné zdroje mohou Lodge produkty využívají?

Litinové nádobí Lodge je použitelné přímo doma na indukci, keramice, elektrických a plynových varných deskách, v troubě, na grilu, nebo dokonce i venku na přímém ohni táboráku. Nepoužívejte jej ale v mikrovlnné troubě.

Jsou Lodge produkty vyrobené v USA?

Všechny slévárenské výrobky z litiny byly a jsou vyráběny v USA.

Jaký typ náčiní mohu použít s Lodge produkty?

Litinové nádobí snese i hrubší zacházení, na litině není co poškrábat, jeho povrch je stále jen litina, Proto při vaření můžete bez obav používat i kovové náčiní.

Celou nabídku litinového nádobí si prohlédněte na tomto odkazu.

Photo by Dan Meyers on Unsplash

Načíst další >>>
Přejít na začátek